English
Men
Kapadokya Rehberi
Peribacası Dergisi
Peribacası Kapadokya Yayınları
Kapadokya Firmaları
Kapadokya Fotoğrafları
Kapadokya Fotoğrafçıları
Kapadokya Haritaları
Kapadokya Karikatürleri
Kapadokya ve Sanat
Kapadokya Yazıları
Kapadokya Yayın Arşivi
Kapadokya Efemera Arşivi
Kapadokya Video-Film Arşivi
Sosyal Medya Adreslerimiz
Sivil Toplum Kuruluşları
Önemli Telefonlar ve Linkler
Site Güncellemeleri
Firma Arama
Şehir
İlçe-Belde
Hizmet Alanı
Firma
Anket

Sanat ve müzik festivalleri Kapadokya'ya olan ilginin artmasını sağlıyor mu?
       
Evet.
Hayır.
Mail List
Yeni Kayıt
Şifremi Unuttum

KAPTİD

KAPTİD

KAPADOKYA’NIN SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI

KAPTİD BAŞKANI AHMET TOK:
“ETKİN TANITIM ÇOK ÖNEMLİ”

Röportaj: Ayça Olcaytu İşçen
Ekim 2007

Kapadokya’nın sivil toplum kuruluşlarını tanıtmaya bu sayımızda Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (KAPTİD) ile devam ediyoruz. Sıcak bir yaz günü, derneğe  üç dönemdir başkanlık yapan Ahmet Tok ile yaptığımız sohbette derneğin çalışmalarından Kapadokya turizmine kadar çeşitli konuları konuştuk.  

Peribacası Dergisi: KAPTİD 1988 yılında faaliyete başlamış, 58 üyeli bir dernek. Hangi amaçlarla kuruldu ve bugüne dek ne tür çalışmalar yaptı?
Ahmet Tok: 1990 yılından beri üyesi bulunduğum KAPTİD’in en eskilerinden biri olarak pek çok yararlı çalışma yaptığımızı söyleyebilirim.  Derneğimizin en büyük amacı Kapadokya’yı ulusal ve uluslararası platformlarda tanıtmak. Bunun için yurtiçi ve yurtdışı turizm fuarlarına katılıyoruz. En çok Almanya, Rusya, İngiltere, Japonya, İspanya, İtalya gibi Türkiye’ye ve Kapadokya’ya en çok ilgi gösteren ülkelerdeki büyük fuarlara katılıyoruz. Zamanımın önemli bir bölümünü fuarlarda geçiriyorum. Turistik Otelciler Federasyonu (TÜROFED) üyesiyiz. Ayrıca, yönetim kurulu üyesi olduğum TÜROFED’in etkinlikleriyle de Kapadokya’nın tanıtımı yapılıyor. Örneğin, geçtiğimiz yıl bakanlıktan ve TOBB’dan aldığımız destekle Adana, Antep, Bursa, Çanakkale, Samsun başta olmak üzere toplam 10 ilimizde ‘Anadolu Turizm Günleri’ yaptık. Bir ay süren etkinlik kapsamında tüm bu illere gidip tanıtımlar yaptık. Bu sene seçim nedeniyle yapamadık ama önümüzdeki yıl 20-25 ili kapsayacak şekilde büyüyerek devam edecek. Ayrıca, bakanlıkla ilişkilerin koordinasyonunda da görev alıyoruz. Bakanlığın otellerin yıldızlanmasıyla ilgili yaptığı çalışmada derneğimizden bir temsilci mutlaka bulunuyor. 

Peribacası D.: Fuarlarda yaptığınız tanıtım çalışmalarından biraz bahseder misiniz?
Ahmet T.: Biz dernek olarak işletmelerin değil bölgenin tanıtımını yapıyoruz fuarda. Bunun için hazırlanmış CD, rehber, harita gibi tanıtım materyalinin yanı sıra bakanlığın broşürleri var, onları fuara gelen acenta temsilcilerine dağıtıyoruz, yüzyüze görüşmeler yapıyoruz.

Peribacası Dergisi: Bir dönem kurduğunuz PADOK A.Ş. neyi amaçlamıştı?
Ahmet T.: PADOK’u, yurtdışı tanıtımlarını daha etkin bir biçimde sürdürmek, bölgenin altyapı sorunlarını çözmek, otellerimizde belli bir kaliteyi yakalamak ve fiyat rekabetini düzenlemek amacıyla kurduk. Bu iş henüz düşünce aşamasındayken Rekabet Kurumu’na gidip Kapadokya bölgesindeki oteller arasındaki rekabetin kaliteyi artırıcı değil,  düşürücü etki yaptığını söyledik. Bizi dinlediler ve menfi muafiyet talebinde bulunmamızı önerdiler. 12 ortaklı olarak kuruldu. Nevşehir’de, 300 bin YTL harcayarak tam donanımlı, şık ve büyük bir büro açtık; 20 çalışanımız vardı. Her otel yatak kapasitesi ve büyüklüğü oranında belirli bir yüzde ile PADOK sistemine dahil oldu. Kapadokya’ya yabancı turist getiren acenteler PADOK ile irtibat kuruyor, üye otellere sırayla müşteri yönlendiriliyordu. Maalesef 5 ay çalışabildik. Türkiye şartlarında yürütemedik ve uygulamayı durdurmak durumunda kaldık.

Peribacası D.: Sizce Kapadokya turizminin bugünkü durumu nedir?
Ahmet T.: Burada 80’li yıllarda turizm başladı, 90’lı yıllarda yatırımların artmasıyla hızlandı. O dönemlerde ağırlıklı olarak kültüre meraklı, Fransız ve İtalyan turistler gelirdi. Fakat ilerleyen yıllarda turizm nitelik değiştirdi, çok ucuz turlar yapılmaya başlandı ve kalite gittikçe düştü. Kapadokya bir destinasyon olarak görülmüyor, bir haftalık Anadolu turları içinde 1-2 günlük programlarla insanlara Kapadokya’yı tanıtmaya çalışıyorlar.

Peribacası D.: KAPTİD olarak Kapadokya turizminin geliştirilmesi için neler öneriyorsunuz?
Ahmet T.: Ne olursa olsun bölge tanıtımına devam edilmesi şart. Bu konudaki etkinlikler artırılmalı. Sonra, turizmin çeşitlenmesi lazım. Örneğin, kongre turizmi, golf gibi. Ayrıca, bölgede bir süredir Kapadokya Kupası düzenleniyor ikinci lig futbol takımları arasında. Bunu geliştirmemiz lazım. Gelen yabancı, hatta yerli turistler buradaki insanların yaşayışını çok merak ediyor. Örnek köyler seçilip, kına gecesi, düğünler, yöresel yemeklerden tutun, yufka yapımı, bağ-bahçelerdeki çalışmalara kadar yaşantıyı tanıtan sunumlar yapılsa çok ilgi çekeceğinden eminim. Üstelik istihdam da yaratmış oluruz. Tabii bunlar büyük ölçekli projeler, dernek olarak yapabilmemiz kolay değil.

Peribacası D.: Kapadokya Kupası kapsamında kaç takım geliyor bölgeye?
Ahmet T.: Bu sene 60 takım geldi. Gençlik Spor Genel Müdürlüğü’nün buradaki toprak sahalarından dört tanesini çimlendirdik, her türlü bakımını yapıyoruz. Böylece futbol takımlarını Kapadokya’ya çekmeyi başardık. Her takımın 40’ar kişi olduğunu ve ortalama 40 gün bölgede kaldıklarını düşünürsek bölgeye önemli bir katkı sağlandı. Saha sayısını artırabilirsek daha da çok takımın gelmesini sağlarız.

Not: Bu yazı Peribacası Kapadokya Kültür ve Tanıtım Dergisi’nin Ekim 2007 sayısında yayınlanmıştır. Derginin telif hakları ile korunmaktadır. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.
www.cappadociaexplorer.com

Okunma Sayısı Okunma Sayısı: 5400 Eklenme Tarihi Tarih: 2009-06-23
Nevşehir Hava Durumu
Seçimi Hatırla
İl Seç
İstatistik
Toplam : 65314248 ziyaretçi
Bugün : 6516 ziyaretçi
Dün : 47513 ziyaretçi
S. Yükleme Süresi : 0.4 sn

toplu mail


Copyright 2009 - Tüm hakları saklıdır. Sitemizdeki tüm fotoğraf, yazı, doküman ve düşünce ürünleri 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunmaktadır. Kaynak gösterilerek dahi kopyalanamaz. Aksine davrananlar hakkında avukatımız aracılığı ile hukuki takibat yapılacaktır.
 

cappadocia@cappadociaexplorer.com