English
Men
Kapadokya Rehberi
Peribacası Dergisi
Peribacası Kapadokya Yayınları
Kapadokya Firmaları
Kapadokya Fotoğrafları
Kapadokya Fotoğrafçıları
Kapadokya Haritaları
Kapadokya Karikatürleri
Kapadokya ve Sanat
Kapadokya Yazıları
Kapadokya Yayın Arşivi
Kapadokya Efemera Arşivi
Kapadokya Video-Film Arşivi
Sosyal Medya Adreslerimiz
Sivil Toplum Kuruluşları
Önemli Telefonlar ve Linkler
Site Güncellemeleri
Firma Arama
Şehir
İlçe-Belde
Hizmet Alanı
Firma
Anket

Sanat ve müzik festivalleri Kapadokya'ya olan ilginin artmasını sağlıyor mu?
       
Evet.
Hayır.
Mail List
Yeni Kayıt
Şifremi Unuttum

GÜZELYURT’UN İDEALİST BÜROKRATI RAMAZAN YILDIRIM

GÜZELYURT’UN İDEALİST BÜROKRATI RAMAZAN YILDIRIM

Röportaj: Ayça Olcaytu İşçen
Ekim 2007

Kapadokya’ya aşık. Enerjik ve çalışkan. Hedefe kilitlenmiş bir görev adamı. Güzelyurt Kaymakamı Ramazan Yıldırım’ı en iyi anlatan sözler bunlar bence. Niğde’nin Çiftlik ilçesinde doğmuş ve büyümüş olan 33 yaşındaki Yıldırım, üniversite yıllarından bu yana Güzelyurt’un turizmini geliştirme üzerine projeler üretiyor. Şimdi, kendi isteğiyle geldiği Güzelyurt’ta bunları gerçekleştirmeye başlamanın keyfini yaşayan, bölge halkının sevgisini ve saygısını kazanmış Ramazan Yıldırım’a hem yaptıklarını, hem de hedeflerini sorduk. Aşağıda okuyacaklarınız anlattıklarının sadece bir özeti.

Peribacası Dergisi: Kaymakamlık görevine ilk başladığınız gün mü, yoksa buraya geleceğinizi öğrendiğiniz gün mü daha heyecanlıydınız?
Ramazan Yıldırım:
Kaymakamlığa başlama heyecanı daha farklı, çünkü meslek aşkı bambaşka. İlk günkü o heyecan bende hala devam ediyor. Çünkü bu bir üretme mesleği. İlçedeki tüm alanlardan siz sorumlusunuz. Tarımdan eğitime, sağlıktan turizme kadar pek çok proje üretmelisiniz. Kaymakamlık tüm mesleklerin sanki bir toplamı. Enerjik ve yaratıcı olmanız şart. Ama Güzelyurt’a geleceğimi öğrendiğimde de çok mutlu oldum tabii ki.

Peribacası D.: Ne kadar zamandır burada kaymakam olarak görev yapıyorsunuz?
Ramazan Y.: Yaklaşık 2 yıl. Bir kaymakam göreve başladığında en az 6 ay bölgeyi tanımaya çalışır. Ben bir adım önde başladım işe, çünkü bölgeyi çok iyi tanıyordum. Böylece Güzelyurt’ta daha kısa sürede adımlar atılmaya başlandı.

Peribacası D.: Üniversite yıllarındayken bile kafanızdan burayla ilgili projeler geçiyormuş; kaymakam olarak atandığınızda yaptığınız ilk iş ne oldu?

Ramazan Y.: Güzelyurt’un yüksek turizm potansiyelini harekete geçirmek için üçlü bir sacayağı oluşturdum. İlk sacayağı olarak tanıtımı belirledim. İkinci sacayağı altyapıların tamamlanması ve turistik işletmelerin sayısının artırılmasıydı. Üçüncüsü ise turistlere satılacak ürünlerin tasarımıydı. Bunlardan biri eksik olursa ayakların sağlam oturmayacağını başarı şansımızın azalacağını düşünüyorum. Altyapı çalışmaları ve tanıtım eşgüdümlü gitti. Üçüncü sacayağını biraz daha geç başlattık. Yoğun bir şekilde tanıtım faaliyetlerine başladık. Öncelikle işlevsel bir web sitesi hazırladık. İlçede turizm danışma bürosu yoktu, kaymakamlık bünyesinde kurduk. Üniversitede turizm eğitimi almış, İngilizce bilen bir personelimizi bu büroda istihdam ettik ve tüm tanıtım faaliyetlerimizi buradan yürütmeye başladık. EMITT fuarına katıldık. Acentalarla, medyayla irtibat halindeyiz. Onlara sürekli bilgi geçiyoruz.

Peribacası D.: İki yıldır düzenlediğiniz Türk-Yunan Dostluk, Kültür ve Turizm Festivali de tanıtımınız açısından çok önemli sanırım.
Ramazan Y.:
Evet. Festivalin çok faydasını görüyoruz tanınma açısından. Geçen yılki festivalde bir Yunan TV kanalı 1 saat 15 dakikalık bir belgesel çekti ve yayınladı. En çok rating alan program olmuş. Sonuç olarak onlarca Yunan tur otobüsü geldi bu sene.

Peribacası D.: Festival için Yunanistan’dan gelen insanlar eminim çok duygulandılar.
Ramazan Y.: Geldiklerinde yaşadıklarına dair anlatılacak çok şey var ama, giderken hüngür hüngür ağlamaları hepimizi etkiledi. Buradaki insanlar onları, onlar da buradakileri seviyor. Festivaller coşkulu geçti, onlarla beraber halk oyunlarımızı oynadık, türkülerimizi söyledik.

Peribacası D.: Geçtiğimiz nisan ayında bölgeye gelen Rus acenta temsilcilerini de ağırladınız. Bunun ne gibi yararları oldu?
Ramazan Y.:
Kapadokya Meslek Yüksekokulu’ndan Alev Alatlı’nın önderliğinde yapılan bu etkinlikte 200 Rus acenta temsilcisini iki gün boyunca misafir ettik; aralarında din adamları ve TV ekibi de vardı. Güzelyurt’a hayran kaldılar ve ülkelerine dönünce burayla ilgili ciddi çalışmalar yapacaklarını söylediler. Hatta kısa bir süre sonra ilk Rus turist grubu geldi. Hedefimiz 500 bin Rus turist getirmek; orta vadede bu sayıyı yakalayacağımıza inanıyorum.

Peribacası D.: Gelelim ikinci sacayağı ile ilgili başladığınız ve bitirdiğiniz projelere.
Ramazan Y.: Altyapıyla ilgili birçok proje başlattık. Sokakların doğal taşla döşenmesi gibi. Yüksek Kilise’nin ve Selime Katedrali’nin aydınlatmasını ve çevre düzenlemesini yaptık. Belisırma ve Yaprakhisar’ın düzenli olarak çöplerini toplatıyoruz. Yaprakhisar demişken, oradaki Ziga Kaplıcaları’na yatırımcıların ilgisi her geçen gün artıyor. İçerdiği mineraller açısından Türkiye’nin ikinci iyi termal suyu. Ancak, kullanma suyu sıkıntısı vardı, hemen 500 tonluk depo inşaatına başladık. Gaziemir Yeraltı Şehri’nin gün yüzüne çıkarılması ve turizme açılması gerçekleşti. Bu işe ödeneksiz başladık ve 6 ay gibi çok kısa bir sürede, çok az maliyetle sonuçlandırdık. Gaziemirliler bu projenin oluşmasını çok istedi ve destek verdi. Gece-gündüz, kışın dışarıda 1 m kar varken dahi çalıştılar. Yolu yapıldı, gişe memuru da kondu ve 2 YTL giriş ücreti almaya başlandı. Oranın korunması, temiz tutulması ve turizm yatırımları için paraya ihtiyaç var.

Peribacası D.: Güzelyurt bölgesinde Nisan 2007’den beri tek bilet uygulaması var, Gaziemir bu uygulamaya dahil değil mi?
Ramazan Y.:
Tek bilet uygulaması da benim girişimlerimle oldu. Ihlara Vadisi ve Manastırlar Vadisi olmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın denetiminde bilet kesilen iki ören yerimiz var. Ihlara Vadisi’ne gelenler ekonomik kaygılardan dolayı, oradan sadece 10 km ötede bulunan Manastırlar Vadisi’ne ve ilçe merkezimize gelmiyorlardı. Bakanlığa gittim, ayrıntılı bir raporla durumu anlattım, onların desteğiyle tek bilet uygulamasına geçtik. Hemen de faydasını gördük. Ziyaretçi sayısında en aç üç katı artış oldu. Ama Gaziemir Yeraltı Şehri, bakanlığın bilet uygulamasına dahil değil. Köy tüzel kişiliğimiz tarafından işletildiğinden geliri tamamen köye kalacak.

Peribacası D.: Turistik tesisler de artmaya başladı Güzelyurt’ta.
Ramazan Y.: Evet. Bunun için Sosyal Yardımlaşma Vakfı’ndan proje desteği aldık. Akşamları evimde onlarca proje yazdım. Takip ettik ve yaklaşık 350 bin YTL tutarında bir para girişi sağladık ilçeye. Güzelyurt ölçeğinde iyi sayılabilecek bu para sayesinde pansiyon, restoran gibi turistik tesisler çoğalmaya başladı. Belisırma’da bir seyir terası bile yapıldı. Daha sonra üçüncü sacayağı için çalışmaya başladık. Turistlere dışarıdan bir şey getirip satmak kolay, ama biz istedik ki ev hanımlarımız, genç kızlarımız burayı yansıtan hediyelik eşyalar üretsinler. Bunun üzerine, antik Gelveri evlerinin bez üzerine işlenmesi projesi ile çinicilik projesini uygulamaya başladık. Kapadokya’ya özgü bebeklerden tutun da yöresel kıyafetlere, çiniye kadar her şey bu kurslar sayesinde üretiliyor ve satılıyor. Böylece, insanlarımızın bu işten geçinebilecek bir gelir elde etmelerini sağlayacağız. En önemlisi ürettiklerimizi satıyoruz, bu ayrı bir güzellik.

Peribacası D.: Önemli bir diğer adım da Kızıl Kilise’nin restorasyonuna başlanması. Çalışmalar ne aşamada, restorasyon ne zaman bitecek?
Ramazan Y.: Kızıl Kilise yaklaşık 1500 yaşında ve ilgi çeken, çok önemli bir eser. Kapadokya’daki diğer kiliselerden çok farklı bir mimarisi var. Kilisenin restorasyonu ile ilgili çalışma daha önce başlatılmıştı. Aksaray Valiliği’nin ilgi ve desteği, girişimlerimiz ve Fransa’daki Kapadokya Sevenler Derneği’nin çabaları sonucunda Kızıl Kilise, Dünya Anıtlar Fonu (WMF) tarafından dünyada acil olarak kurtarılması gereken 100 eserden biri seçildi. Bu çok yankı buldu ve işimizi kolaylaştırdı. Restorasyonu Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden Prof. Dr. İsmet Ağaryılmaz başkanlığındaki bir ekip yapacak. İçişleri ile Dışişleri bakanlıklarından izin gelir gelmez çalışma başlayacak ve en az 3 yıl sürecek.

Peribacası D.: Başlayan projelerin dışındaki hedefleriniz neler?
Ramazan Y.: Kısa vadede öncelikle Güzelyurt’taki kentsel SİT alanı içindeki tüm sokaklarımıza doğal taş döşeyip, turizme kazandırmak istiyoruz. İkincisi, sayısı 300’ü bulan, tescillenmiş antik Gelveri evlerinin en azından 40-50’sini kurtarıp restore etmemiz gerekiyor. Amacımız, çok özgün mimarisi olan bu taş evleri restorasyondan sonra butik tarz otellere dönüştürüp yatak sayısını artırmak. Güzelyurt’taki yıllık 10 bin konaklamayı kısa vadede 40-50 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Ihlara Vadisi’nde vadi içi dokuyu bozmadan, ahşap köprüler, patikalar oluşturmak ve bir asansör yapmak istiyoruz.

Not: Bu yazı Peribacası Kapadokya Kültür ve Tanıtım Dergisi’nin Ekim 2007 sayısında yayınlanmıştır. Derginin telif hakları ile korunmaktadır. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.
www.cappadociaexplorer.com

Okunma Sayısı Okunma Sayısı: 4142 Eklenme Tarihi Tarih: 2009-06-23


Nevşehir Hava Durumu
Seçimi Hatırla
İl Seç
İstatistik
Toplam : 65314969 ziyaretçi
Bugün : 7237 ziyaretçi
Dün : 47513 ziyaretçi
S. Yükleme Süresi : 0.37 sn

toplu mail


Copyright 2009 - Tüm hakları saklıdır. Sitemizdeki tüm fotoğraf, yazı, doküman ve düşünce ürünleri 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunmaktadır. Kaynak gösterilerek dahi kopyalanamaz. Aksine davrananlar hakkında avukatımız aracılığı ile hukuki takibat yapılacaktır.
 

cappadocia@cappadociaexplorer.com