English
Men
Kapadokya Rehberi
Peribacası Dergisi
Peribacası Kapadokya Yayınları
Kapadokya Firmaları
Kapadokya Fotoğrafları
Kapadokya Fotoğrafçıları
Kapadokya Haritaları
Kapadokya Karikatürleri
Kapadokya ve Sanat
Kapadokya Yazıları
Kapadokya Yayın Arşivi
Kapadokya Efemera Arşivi
Kapadokya Video-Film Arşivi
Sosyal Medya Adreslerimiz
Sivil Toplum Kuruluşları
Önemli Telefonlar ve Linkler
Site Güncellemeleri
Firma Arama
Şehir
İlçe-Belde
Hizmet Alanı
Firma
Anket

Sanat ve müzik festivalleri Kapadokya'ya olan ilginin artmasını sağlıyor mu?
       
Evet.
Hayır.
Mail List
Yeni Kayıt
Şifremi Unuttum

KAPADOKYA ROTARY KULÜBÜ

KAPADOKYA ROTARY KULÜBÜ

Yazan: Ayça Olcaytu İşçen
Temmuz 2007

İşi başından aşkın insanlar olmalarına rağmen, vakit ve kaynak yaratıp Kapadokya’nın ücra köşelerine kadar hizmet taşımayı amaç edinmiş 13 kişi. Her biri, en az beş kişilik işleri pes etmeden, yorulmadan üstlenmiş; birbirine adeta kenetlenerek çalışan bu gönüllüler Kapadokya Rotary Kulübü üyelerinden başkası değil. Kimi otel, acenta, restoran, müze sahibi, kimi inşaat mühendisi, gazeteci, sigortacı, mali müşavir. Farklı alanlarda çalışan bu insanların en önemli ortak özellikleri Rotaryen olmaları. Bu ortak özellik onları 1993 yılında kurulan Kapadokya Rotary Kulübü çatısı altında buluşturmuş.

Paul Harris, 1905 yılında ABD, Chicago’da dünyanın ilk Rotary kulübünü kurarken, bu örgütlenmenin yıllar içinde geleceği noktayı tahmin bile edemezdi. 1922 yılında ‘Rotary International (Uluslararası Rotary)’ adını alan bu birlik, günümüzde 200 ülkede 32 binden fazla sayıdaki kulüpte toplam 1.2 milyon üyesiyle dünya çapında hizmet üretiyor. ‘Kendinden Önce Hizmet’ ana sloganıyla çalışan Rotaryenler,  Rotary Vakfı’na yapılan yıllık ortalama 70 milyon Dolar bağış tutarı sayesinde açlıkla, hastalıkla ve eğitimsizlikle mücadele ediyor.
Rotary, iç tüzüğünde şöyle tanımlanıyor: “İnsanlığa hizmet vermek, her meslekten yüksek ahlaki standartları yüceltmek ve dünyada barış ve iyi niyeti yaymak amacıyla, dünyadaki iş ve meslek sahibi bireylerin birleşmelerinden meydana gelmiş bir kuruluştur.”
Türkiye’de 1954 yılında kurulan ilk Rotary kulübü ise Ankara Rotary Kulübü. Bugün Türkiye’de 230 kulüp ve 8 bin Rotaryen var. Yaşadıkları bölgeye hizmet götürme ideali ile yolan çıkan Türk Rotaryenlerinden biri olan Murat Sarıkaya, Rotaryen oluşunu şöyle özetliyor: “Beni Rotary ile tanıştıran ve Kapadokya Rotary Kulubü’ne öneren Saadettin Eraslan, Rotary’yi o kadar öz, etkileyici bir cümle ile anlattı ki Rotaryen olmak bana sıcak geldi. ‘İhtiyacı olan insanlara yardım ederiz’ dedi. Yaptığım bireysel yardım çalışmalarına örgütlenmesi sağlam, büyük bir kuruluşta devam etmenin daha yararlı olacağına karar verip Mayıs 2005’te Rotaryen oldum. Rotaryen olmak, hizmet idealine sahip insanlarla biraraya gelip keyifli çalışmalar yapmamı, yeni dostluklar kurmamı sağladı.”
Murat Sarıkaya, 2006-2007 döneminde yaptığı Kapadokya Rotary Kulübü başkanlığını 30.06.2007’de Nebil Tahincioğlu’na devretti. Rotary kulüplerinde, farklı bakış açılarının yönetimde temsil edilmesi ve sorumluluğun paylaşılması amacıyla her yıl başkan değişiyor.

Kapadokya Rotary Kulübü
Sarıkaya, başkanlık döneminde kulüp üyeleriyle beraber pek çok proje gerçekleştirmiş. Çark Rotary Kulübüyle beraber 22 Temmuz-04 Ağustos 2006 tarihleri arasında Kapadokya’da 18 farklı ülkeden 18-20 yaş arası 20 gencin katıldığı bir gençlik kampı düzenlemişler. Organizasyon bedelinin tamamı kulüp üyeleri tarafından sağlanmış. Ürgüp, Ortahisar ve Göreme Belediyeleri ile Avanos Kaymakamlığı da katkı sağlamış. Bulgaristan, Belçika, Fransa, İsveç ve Mısır gibi ülkelerden gelen bu gençlere seramik kursu verilmiş. Vadi yürüyüşleri, müze gezileriyle Kapadokya’yı tanımaları, sosyal aktivitelerle buralı gençlerle kaynaşıp dostluklar kurmaları sağlanmış.
2006-2007 döneminde yapılan diğer işleri Sarıkaya’dan dinleyelim: “Avanos’a bağlı Zelve’nin Aktepe Köyü’nde Rotary Toplum Birliği’ni kurduk. Aktepe Köyü’nden 16 ilköğretim okulu öğrencisine eğitim bursu veriyoruz. Oran Rotary Kulübü ile yaptığımız ortak çalışma sayesinde Japonya’dan  sağladığımız 14 bin dolarlık eşleşmiş bağışla köyün ihtiyaçlarını karşılayacağız. Köye su getirilmesi, camiye tuvalet yapılması, bilgisayar ve satranç odası, okulun bahçesinin ve köy meydanının düzenlenmesi ve çocuk bahçesi gibi pek çok şey yapacağız, burası örnek köy olacak. Bunun ayrıca Kapadokya turizmine de yararı var, çünkü bir Rotaryen bölgeye geldiğinde ilk kez Rotary toplum birliğinin kurulduğu yerleri gezer.”
Yapılanlar bunlarla sınırlı değil. Biri engelli, 16 üniversite öğrencisine daha burs veriyorlar. Ürgüp Devlet Hastanesi’ne toplam 16 bin dolarlık tıbbi cihaz almışlar. Damat İbrahim Paşa İlköğretim Okulu işitme engelliler sınıfının ses izolasyonunu sağlamışlar. Sarıkaya, “Şu anda Nevşehir’de bu özellikteki tek sınıf. Böylece, Rotary’nin dönem sloganına (önder olunuz) uymuş olduk” diyor. Bölgedeki öncü hizmetlerinden biri de ilköğretim okullarına taktıkları su pınarları sayesinde öğrencilere temiz içme suyu sağlanması. Üstelik bu çalışmaya devam edecekler. Kulübün önümüzdeki dönem çalışma planında Türkiye’de ilk olarak otistik engellilere yaz kampı düzenlemek ve Sobessos antik kenti kazılarına yapılan katkıyı devam ettirmek de var.

Önceki dönem hizmetleri
Kulübün önceki dönem hizmetleri arasında, bölgenin turistik alanlarında görevlendirilen 22 polise İngilizce kursu verilmesi, bölgedeki okullara yakacak sağlanması, kütüphane oluşturulması, TV ve video alınması gibi yardımlar, Ürgüp’te 4000 ağaçlık Rotary ormanı, çocuk felci aşılama kampanyaları, konferanslar, konserler, 238 kadına sağlık, hukuk, aile içi iletişim, girişimcilik konularında seminerler verilmesi ve Maltepe Rotary Kulubü ile ortaklaşa Sobessos antik kenti kazılarına destek verilmesi sayılabilir.
Ayrıntılı bilgi için:
www.cappadociarotary.com, www.rotary.org

Not: Bu yazı Peribacası Kapadokya Kültür ve Tanıtım Dergisi’nin Temmuz 2007 sayısında yayınlanmıştır. Derginin telif hakları ile korunmaktadır. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.
www.cappadociaexplorer.com

 

Okunma Sayısı Okunma Sayısı: 5467 Eklenme Tarihi Tarih: 2009-06-23


Nevşehir Hava Durumu
Seçimi Hatırla
İl Seç
İstatistik
Toplam : 65315822 ziyaretçi
Bugün : 8090 ziyaretçi
Dün : 47513 ziyaretçi
S. Yükleme Süresi : 0.37 sn

toplu mail


Copyright 2009 - Tüm hakları saklıdır. Sitemizdeki tüm fotoğraf, yazı, doküman ve düşünce ürünleri 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunmaktadır. Kaynak gösterilerek dahi kopyalanamaz. Aksine davrananlar hakkında avukatımız aracılığı ile hukuki takibat yapılacaktır.
 

cappadocia@cappadociaexplorer.com