English
Men
Kapadokya Rehberi
Peribacası Dergisi
Peribacası Kapadokya Yayınları
Kapadokya Firmaları
Kapadokya Fotoğrafları
Kapadokya Fotoğrafçıları
Kapadokya Haritaları
Kapadokya Karikatürleri
Kapadokya ve Sanat
Kapadokya Yazıları
Kapadokya Yayın Arşivi
Kapadokya Efemera Arşivi
Kapadokya Video-Film Arşivi
Sosyal Medya Adreslerimiz
Sivil Toplum Kuruluşları
Önemli Telefonlar ve Linkler
Site Güncellemeleri
Firma Arama
Şehir
İlçe-Belde
Hizmet Alanı
Firma
Anket

Sanat ve müzik festivalleri Kapadokya'ya olan ilginin artmasını sağlıyor mu?
       
Evet.
Hayır.
Mail List
Yeni Kayıt
Şifremi Unuttum

KAPADOKYA’YA BİR DE TELESKOPTAN BAKIN!

KAPADOKYA’YA BİR DE TELESKOPTAN BAKIN!

Yazan: Yavuz İşçen
Temmuz 2007

Eşsiz doğal güzellikleriyle Türkiye’de görülmeye değer o kadar çok yer var ki, seyrine doyamaz insan. Tatillerde, gezilerde ya da arabamızla yol alırken öyle yerlerle karşılaşırız ki, durup doya doya bakmak isteriz. Oysa bütün güzellikleri yakalayabilmek için göz her zaman yeterli olmayabilir. Bazen bir dürbün ya da arazi teleskopu hayal dahi edemeyeceğimiz şeyleri elinizle tutacak kadar yakınınıza getiriverir. Size artık sadece bu görsel şölenin tadını çıkarmak kalır.

Dünya ülkelerinin çoğunda, milli parklarda, doğal manzara teraslarında, kuş gözlem noktalarında, doğal hayatı izleme alanlarında ve gökyüzünü gözlemek amacıyla kurulmuş dürbünler ve teleskoplar ziyaretçilerin kullanımına sunulmuştur. Demir parayla çalışan bu teleskopların ciddi bir kullanıcı kitlesi vardır. Kapadokya’yı gezerken Ürgüp girişindeki ‘Çatalkaya’ manzara terasında böyle bir arazi teleskopu görünce doğrusu çok şaşırdım. İlk işim hemen 1 YTL atarak teleskopu kullanmak oldu. Erciyes Dağı’nı bulutsuz bir havada yakalamış olduğum için şanslıydım. Uzun uzun seyrettim karlı doruklarını, bir ara Esbelli Mahallesi’nin sokaklarında dolaştım. Oradan karşıdaki vadiye atladım ve peribacalarının arasında gezdim. Her şey gerçekten mükemmeldi.

Biraz araştırdıktan sonra Kapadokya’da bu uygulamayı Maxgrey firmasının başlattığını öğrendim. Yurtdışından ithal edilen bu tip dürbün ve teleskopların ülkemizdeki tek distribütörü olan Maxgrey, Kapadokya’da 4 manzara terasına teleskoplarını oturtmuş, 8 noktaya da yerleştirme hazırlıklarını sürdürüyor. Firma, talebe göre ülke genelinde milli parklara, kuş cennetlerine, belediyelerin ya da özel işletmelerin belirlediği yerlere de teleskop kuruyor ve bakım hizmeti veriyor. Maxgrey’in şu anda gökyüzü gözlemlerinde kullanılacak yeni teleskopları da ülkemize ithal etme aşamasında olduğunu öğrenmek beni gerçekten sevindirdi. Yüksek büyütme kapasitesiyle gece ve gündüz görüş olanağı sağlayan bu teleskopların, yağmur, kar gibi her türlü hava koşulunda kullanılabilmesi ve madeni para ile çalışması büyük kullanım kolaylığı yaratıyor. Hepinize iyi seyirler…

Ayrıntılı bilgi:
www.maxgrey.com

Not: Bu yazı Peribacası Kapadokya Kültür ve Tanıtım Dergisi’nin Temmuz 2007 sayısında yayınlanmıştır. Derginin telif hakları ile korunmaktadır. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.
www.cappadociaexplorer.com


 

Okunma Sayısı Okunma Sayısı: 3723 Eklenme Tarihi Tarih: 2009-06-23


Nevşehir Hava Durumu
Seçimi Hatırla
İl Seç
İstatistik
Toplam : 65314522 ziyaretçi
Bugün : 6790 ziyaretçi
Dün : 47513 ziyaretçi
S. Yükleme Süresi : 0.42 sn

toplu mail


Copyright 2009 - Tüm hakları saklıdır. Sitemizdeki tüm fotoğraf, yazı, doküman ve düşünce ürünleri 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunmaktadır. Kaynak gösterilerek dahi kopyalanamaz. Aksine davrananlar hakkında avukatımız aracılığı ile hukuki takibat yapılacaktır.
 

cappadocia@cappadociaexplorer.com