English
Men
Kapadokya Rehberi
Peribacası Dergisi
Peribacası Kapadokya Yayınları
Kapadokya Firmaları
Kapadokya Fotoğrafları
Kapadokya Fotoğrafçıları
Kapadokya Haritaları
Kapadokya Karikatürleri
Kapadokya ve Sanat
Kapadokya Yazıları
Kapadokya Yayın Arşivi
Kapadokya Efemera Arşivi
Kapadokya Video-Film Arşivi
Sosyal Medya Adreslerimiz
Sivil Toplum Kuruluşları
Önemli Telefonlar ve Linkler
Site Güncellemeleri
Firma Arama
Şehir
İlçe-Belde
Hizmet Alanı
Firma
Anket

Sanat ve müzik festivalleri Kapadokya'ya olan ilginin artmasını sağlıyor mu?
       
Evet.
Hayır.
Mail List
Yeni Kayıt
Şifremi Unuttum

EHLİKEYF RESTAURANT

EHLİKEYF RESTAURANT

ÜRGÜP’TE BİR GELENEK

Yazan: Yavuz İşçen
Temmuz 2007

Ürgüp’ün en merkezi yerinde kurulmuş olan Ehlikeyf Restaurant’ı ilk gördüğümde ‘modern bir içkili restoran için bundan daha güzel bir ad seçilebilir mi’ diye düşünmeden edemedim. Kuşkusuz içki sofrası geleneğimiz, eskinin ‘koltuk meyhaneleri’ ya da bohem ve salaş meyhane tarzından, günümüzün modern içkili restoranlarına gelene kadar çok köklü değişiklikler geçirmiş durumda. Tüm bu değişimlere karşın rakı sofrası adabını geleneklere uygun biçimde, ancak çağdaş bir anlayışla bize sunan Ehlikeyf Restaurant’ın gerçekten ender bulunur yerlerden biri olduğunu söyleyebilirim.  

Adını, kullandığı eski bir rakı soğutma tasından alan Ehlikeyf Restaurant’da rakı, özel ehlikeyf tasında sunuluyor. Ehlikeyf tası, soğuğu daha iyi iletmesi için bakırdan dövme tekniği ile yapılan ve ortasındaki hazneye rakı bardağı, etrafındaki boşluğa da kırık buz parçaları koyulan bir kap. Rakı içmenin özel bir hadise olduğunu bilmeyenler rakıyı bu tas içinde soğutarak içmenin ne gereği var diye sorabilir. Sanırım ehlikeyfliğin başladığı nokta burası. Ehlikeyf tasının en önemli esprisi rakıyı içine buz atmadan soğutmaya olanak vermesi. Böylece hem bardaktaki su ve rakı oranı korunuyor, hem de buzun etkisiyle kristalleşen anasonun kötü tadının rakıyı bozması engellenmiş oluyor. Ağzının tadını bilen akşamcılar için bu tür ayrıntılar elbette ki çok önemli.

Ehlikeyf Restaurant kapısından girdiğiniz anda, adına yakışır bir şekilde sofrasına gösterdiği özeni size hemen hissettirmeyi başarıyor. Kışın devamlı yanan şöminesinin yaydığı tatlı ısı derin sohbetlerin sıcaklığında kaybolduğunda, Ürgüp’ün güzel manzarası eşliğinde tadı damağınızda kalacak nefis bir mutfak da masanızda sergilenmeye başlıyor. Yemeklerinde kullandığı en seçkin malzemelerinden, usta aşçılarına ve bir sanat eseri edasıyla süslenmiş tabaklarına kadar Ehlikeyf’de her şey büyük bir titizlikle hazırlanıyor. Birbirinden güzel çeşitleriyle sadece içkili akşam sofraları için değil, öğlen yemekleri ve iş yemekleriniz için de mükemmel bir seçenek oluşturan Ehlikeyf Restaurant, Türk mutfağı ile dünya mutfağının modern tarzda birleştirilmesiyle oluşmuş nefes kesici bir menüye sahip.
Harikulade süslenmiş meze tabakları, ara sıcaklar, salatalar, zeytinyağlılar, çok özel börekler, sahil lokantalarını kıskandıracak balık ve deniz ürünü çeşitleri, tadına doyamayacağınız çeşit çeşit et yemekleri, tavuklar ve ızgaralar adeta bir defile edasıyla sofranızdan gelip geçiyor. Meşhur Ehlikeyf kebap, saray kebap, kaşarlı bonfile, ıspanaklı krep, Ehlikeyf börek, kaşarlı mantar dolma, levrek ve çupra ızgara, somon füme, deniz mahsulleri salata ve daha niceleri. İsteyene, yörede geleneksel olarak tandır ocağında pişirilen meşhur testi kebabı da servis yapılıyor. Tabii ki Anadolu’nun en güzel bağlarına ev sahipliği yapan Kapadokya’nın meşhur yöresel şaraplarını da unutmamak gerek. Ehlikeyf Restaurant’a oturduğunuzda günün bütün yorgunluğunun ve stresinin bir anda uçup gittiğini hissedeceksiniz. Şimdi içkinizi yudumlayarak günün tadını çıkarma zamanı. Afiyet olsun.

Ehlikeyf Restaurant
Cumhuriyet Meydanı
50400 Üst Kat Ürgüp/Nevşehir
Tel: 0384 341 61 00
www.ehlikeyf.info
e-posta: restoran@ehlikeyf.info

Not: Bu yazı Peribacası Kapadokya Kültür ve Tanıtım Dergisi’nin Temmuz 2007 sayısında yayınlanmıştır. Derginin telif hakları ile korunmaktadır. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.
www.cappadociaexplorer.com

Okunma Sayısı Okunma Sayısı: 5733 Eklenme Tarihi Tarih: 2009-06-23

Nevşehir Hava Durumu
Seçimi Hatırla
İl Seç
İstatistik
Toplam : 65315372 ziyaretçi
Bugün : 7640 ziyaretçi
Dün : 47513 ziyaretçi
S. Yükleme Süresi : 0.38 sn

toplu mail


Copyright 2009 - Tüm hakları saklıdır. Sitemizdeki tüm fotoğraf, yazı, doküman ve düşünce ürünleri 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunmaktadır. Kaynak gösterilerek dahi kopyalanamaz. Aksine davrananlar hakkında avukatımız aracılığı ile hukuki takibat yapılacaktır.
 

cappadocia@cappadociaexplorer.com