English
Men
Kapadokya Rehberi
Peribacası Dergisi
Peribacası Kapadokya Yayınları
Kapadokya Firmaları
Kapadokya Fotoğrafları
Kapadokya Fotoğrafçıları
Kapadokya Haritaları
Kapadokya Karikatürleri
Kapadokya ve Sanat
Kapadokya Yazıları
Kapadokya Yayın Arşivi
Kapadokya Efemera Arşivi
Kapadokya Video-Film Arşivi
Sosyal Medya Adreslerimiz
Sivil Toplum Kuruluşları
Önemli Telefonlar ve Linkler
Site Güncellemeleri
Firma Arama
Şehir
İlçe-Belde
Hizmet Alanı
Firma
Anket

Sanat ve müzik festivalleri Kapadokya'ya olan ilginin artmasını sağlıyor mu?
       
Evet.
Hayır.
Mail List
Yeni Kayıt
Şifremi Unuttum

UNUTULAN GÖREME TATLARI

UNUTULAN GÖREME TATLARI

Yazan: Yavuz İşçen
Nisan 2007

Göreme Belediyesi’nce düzenlenen ve her yıl eylül ayının son haftası içinde gerçekleştirilen yemek yarışması adeta bir festival havası içinde geçiyor. 2006 yılında altıncısı organize edilen yarışmaya Göreme’den katılan ev hanımları yaptıkları birbirinden güzel yemeklerle usta aşçılara taş çıkartıyorlar.

Kültür turizmi ve yöresel mutfağımız
Kültür turizmi Kapadokya’nın vazgeçilmezlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Kapadokya bölgesi, muhteşem doğa güzellikleri ve zengin tarihi dokusunun yanı sıra folklorik özellikleri ve  kültürel yapısı ile hem yerli hem yabancı turistlerin dikkatini çekmeye devam ediyor. Yöresel yemekler bölgeye gelen insanların en çok ilgilendiği konular arasında yer alıyor. Yöre mutfağının dünü ve bugünü gibi konuların yanı sıra, özellikle hangi yemeğin nerede yenebileceği gibi konular en çok merak edilenler arasında bulunuyor.
Son yıllarda, yerli turist tabir edilen yurdumuz insanının daha çok “Asmalı Konak” isimli televizyon dizisinin etkisiyle bölgeyi keşfetmesine paralel olarak, yöre mutfağına olan ilgi de hızla arttı. Kuşkusuz dizi boyunca yenilen birbirinden güzel yemeklerin bunda payı çok büyük. Ancak dizinin etkisini fazla abartmak, yüzyılların geleneği olarak gelişmiş Kapadokya mutfak kültürüne haksızlık yapmak olmaz mı?

Amaç yöre mutfağını canlandırmak
Kendi geleneklerimizi ve mutfak kültürümüzü öne çıkarmanın kültürel boyutunun bölge insanı için ciddi bir öneme sahip olduğu yadsınamaz. Göreme Yemek Yarışması, günümüzde mutfaklarımızda artık daha az yapılan ve bu nedenle unutulmaya başlamış olan yöre yemeklerinin yeniden canlandırılması amacını güdüyor. Göreme Belediye Başkanı Fevzi Günal,  bu amacın yanı sıra yeni nesli tasarrufa teşvik etmenin önemi üzerinde de duruyor.
Aslında bütün Anadolu mutfağında olduğu gibi, Kapadokya mutfağının temelini de genel olarak coğrafi yapı ve buna bağlı olarak gelişen yaşam biçimi şekillendiriyor. Karasal bir iklime sahip olan bölgede ekonomi, tarım ve hayvancılık temelinde sürdürülüyor. Bu nedenle tahıl ve hayvancılığa bağlı ürünler ile başta üzüm olmak üzere meyve ve sebze çeşitleri Kapadokya mutfağının temelini oluşturuyor.

Göreme Yemek Yarışması
Göreme Yemek Yarışması’nda her yıl önceden belirlenen farklı yöresel yemekler için yarışma açılıyor. Organizasyonda jüriyi yörenin ünlü restoranlarının aşçıları oluşturuyor. 2006 yılında düzenlenen yarışmada, öveleme çorbası, papaz yahnisi, yalancı köfte ve sini baklava alanında 40 ev hanımı becerilerini yarıştırdı. Yarışma sonrası, öveleme çorbası dalında Fatma Kahveci, yalancı köfte dalında Sıdıka Mızrak, papaz yahnisi dalında Aynur Eren ve sini baklava dalında Ayşe Tokmak birinci oldular. Çeşitli etkinlikler ve halka dağıtılan yemeklerle devam eden yarışma programı ünlü saz sanatçımız Musa Eroğlu’nun  konseri ile noktalandı.

Not: Bu yazı Peribacası Kapadokya Kültür ve Tanıtım Dergisi’nin Nisan 2007 sayısında yayınlanmıştır. Derginin telif hakları ile korunmaktadır. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.
www.cappadociaexplorer.com

Okunma Sayısı Okunma Sayısı: 3133 Eklenme Tarihi Tarih: 2009-06-23

Nevşehir Hava Durumu
Seçimi Hatırla
İl Seç
İstatistik
Toplam : 65313053 ziyaretçi
Bugün : 5321 ziyaretçi
Dün : 47513 ziyaretçi
S. Yükleme Süresi : 0.48 sn

toplu mail


Copyright 2009 - Tüm hakları saklıdır. Sitemizdeki tüm fotoğraf, yazı, doküman ve düşünce ürünleri 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunmaktadır. Kaynak gösterilerek dahi kopyalanamaz. Aksine davrananlar hakkında avukatımız aracılığı ile hukuki takibat yapılacaktır.
 

cappadocia@cappadociaexplorer.com