English
Men
Kapadokya Rehberi
Peribacası Dergisi
Peribacası Kapadokya Yayınları
Kapadokya Firmaları
Kapadokya Fotoğrafları
Kapadokya Fotoğrafçıları
Kapadokya Haritaları
Kapadokya Karikatürleri
Kapadokya ve Sanat
Kapadokya Yazıları
Kapadokya Yayın Arşivi
Kapadokya Efemera Arşivi
Kapadokya Video-Film Arşivi
Sosyal Medya Adreslerimiz
Sivil Toplum Kuruluşları
Önemli Telefonlar ve Linkler
Site Güncellemeleri
Firma Arama
Şehir
İlçe-Belde
Hizmet Alanı
Firma
Anket

Sanat ve müzik festivalleri Kapadokya'ya olan ilginin artmasını sağlıyor mu?
       
Evet.
Hayır.
Mail List
Yeni Kayıt
Şifremi Unuttum

ORTAHİSAR’DA GEÇMİŞ ZAMAN: KÜLTÜR MÜZESİ

ORTAHİSAR’DA GEÇMİŞ ZAMAN: KÜLTÜR MÜZESİ

Yazan: Ayça Olcaytu İşçen
Nisan 2007

Ortahisar’da, Ankaralı iki genç girişimci tarafından olağanüstü bir çabayla meydana getirilen Kültür Müzesi’ni gezerken, özellikle köyde büyümüş biriyseniz, çocukluk anılarınız canlanıyor; o günlere dönmüşçesine mutlu oluyorsunuz. Kapadokya’da halkın yaşayışına ilişkin belli başlı konuların değişik biçimde canlandırıldığı, iki yıl içinde yerli-yabancı 12 bin kişi tarafından gezilen bu müzenin öyküsünü dinlemek üzere yaratıcıları Berrin Yıldız ve Murat Sarıkaya’yı ziyaret ettik.

Ankara’da bilgisayar firması sahibi olan Murat Sarıkaya ve Berrin Yıldız, hayranı oldukları Kapadokya’yı yeniden keşfettikleri bir gezide Ortahisar’lı Ali Osman Amcayla tanışırlar. Sohbeti tatlı Ali Osman Amca onlara Kapadokya halkının yaşayışıyla ilgili geleneklerden bahsederek ilgilerinin derinleşmesini sağlar. Gel zaman, git zaman, derken 1999’da Ali Osman Amca vefat eder, ailesine taziye ziyareti yaparlar ve ilk kez o gün Ortahisar’da yaşamak gündeme gelir. Buradaki dostlarının aracılığıyla, Erciyes Dağı ve Ortahisar Kalesi manzaralı terasına tav oldukları eski bir evi içine bile bakmadan satın alırlar. Evin restore çalışmaları için Ortahisar’a geldikçe yöre folkloruna ilişkin sohbetler devam eder. Derken, Ortahisar’ın merkezinde bulunan, 1956 yapımı taş binayı kiralayıp burada bir folklor müzesi kurmaya karar verirler. Verirler vermesine de asıl macera ondan sonra başlar. Bu süreci Murat Sarıkaya şöyle özetliyor:
“İnsanlara gelenek ve görenekleri anlatmak gerektiğini düşünüyorduk. Gerekli araştırmalar yapılmıştı, ön çalışması hazırdı; ama heykellerle canlandırma ve anlatımların senaryolaştırılması fikri Berrin hanımdan çıktı. Berrin hanım 48 senaryo yazdı. Ancak binada sadece 12 odamız olduğu için bugün müzede gördüğünüz 12 senaryoya indirgedik. Heykel yapımı, ışık ve sahne tasarımı gibi konularda uzman kişilerden yardım aldık; zorlu ve yorucu bir çalışmadan sonra da müzeyi açtık.”

Kaynananın gelini süzen bakışı
Müzede; kayaların kilise ve ev haline getirilmesi, tarım hayatı, eski kayıt damı (mutfak), pekmez yapımı, dokuma odasında yünden ipin elde edilişi, halı ve kilim dokumacılığı, baskı teknikleri, Türk hamamı, eski bir köy meydanı, köy odası, kız isteme, kına gecesi ve gelin odası canlandırmalarıyla Kapadokya genel yaşantısına ait bilgiler veriliyor. Senaryo ve heykel çalışmaları o kadar başarıyla yapılmış ki kız isteme bölümünde kaynananın gelini süzen bakışları içinize işliyor. Çoğu Ortahisar’dan toplanan malzemelerde ayrıntılara özellikle dikkat edilmiş; kıyafetlerden örtülere, tarımda kullanılan aletlere kadar gerçeklerinin kullanılmasına büyük özen gösterilmiş. İsteyen ziyaretçiler, son odadaki Ortahisar Hatırası yazılı eski siyah kumaştan yapılmış fonun önünde fotoğraf da çektirebiliyorlar.

Duygulanıp ağlayanlar oluyor
Müzeyi iki yılda yerli-yabancı 12 bin kişinin gezdiğini söyleyen Berrin Yıldız, ziyaretçilerin ilgisini ve tepkileri şöyle özetliyor:
“Gelen herkesle sohbet etmeye çalışıyoruz ve mutlaka soruyoruz beğendiniz mi, daha fazla ne olmasını beklerdiniz diye. Yüzde 90’a yakın çok olumlu tepkiler alıyoruz. Fakat çok genç yaş grubu o kadar ilgili değil. Müzeyi 1,5-2 saat gezen gruplar da oldu, 7 dakikada çıkanlar da. Yaşlı insanlar daha ilgililer, duygulanıp bize sarılanlar, ağlayanlar oluyor; çevreden de çok değişik tepkiler alıyoruz. Türkiye’nin bir kasabasında müze olması insanlara ilginç geliyor. Bence her bölge için bu tür bir müze olması, orada yaşayanların kendilerini anlatmaları gerekiyor ama Türkiye standartlarına baktığımızda biz mucizevi bir şey yapmış olduk. Özellikle Nevşehir gibi turistik bir yerde ilk defa böyle bir anlatım şekliyle sunum yapılması çok güzel tepkiler almamızı sağlıyor. Müze gezerken alışılmış beklentiler içinde olanlar  müzemizde, antika ya da toprak altından çıkmış şeyler görmeyi bekliyorlar. Onlardan eleştiriler aldığımız oldu; yöre halkından ‘bize müzelik mi demek istiyorsunuz’ diyenler bile var.”

Restoranı da var
Berrin Yıldız ve Murat Sarıkaya, müzeyi gezenlerin ve Ortahisar’a gelen ziyaretçilerin kaliteli bir restorana olan gereksinimlerini göz önüne alarak aynı binada bir de restoran açmışlar. Restoranın sadece etten yapılan testi kebabı, Ortahisar usulü sac kavurması, bonfile sarma ve mantardan oluşan spesiyali ile kabak tatlısı en beğenilenlerinin başında geliyor. Ayrıca, Özbekistan’dan gelen ve özel bir seremoniyle içilen Özbek çayı da ilgi çekiyor.

Ayrıntılı bilgi için: www.culturemuseum.com
 
Not: Bu yazı Peribacası Kapadokya Kültür ve Tanıtım Dergisi’nin Nisan 2007 sayısında yayınlanmıştır. Derginin telif hakları ile korunmaktadır. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.
www.cappadociaexplorer.com


 

Okunma Sayısı Okunma Sayısı: 3441 Eklenme Tarihi Tarih: 2009-06-23

Nevşehir Hava Durumu
Seçimi Hatırla
İl Seç
İstatistik
Toplam : 65312406 ziyaretçi
Bugün : 4674 ziyaretçi
Dün : 47513 ziyaretçi
S. Yükleme Süresi : 0.45 sn

toplu mail


Copyright 2009 - Tüm hakları saklıdır. Sitemizdeki tüm fotoğraf, yazı, doküman ve düşünce ürünleri 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunmaktadır. Kaynak gösterilerek dahi kopyalanamaz. Aksine davrananlar hakkında avukatımız aracılığı ile hukuki takibat yapılacaktır.
 

cappadocia@cappadociaexplorer.com