English
Men
Kapadokya Rehberi
Peribacası Dergisi
Peribacası Kapadokya Yayınları
Kapadokya Firmaları
Kapadokya Fotoğrafları
Kapadokya Fotoğrafçıları
Kapadokya Haritaları
Kapadokya Karikatürleri
Kapadokya ve Sanat
Kapadokya Yazıları
Kapadokya Yayın Arşivi
Kapadokya Efemera Arşivi
Kapadokya Video-Film Arşivi
Sosyal Medya Adreslerimiz
Sivil Toplum Kuruluşları
Önemli Telefonlar ve Linkler
Site Güncellemeleri
Firma Arama
Şehir
İlçe-Belde
Hizmet Alanı
Firma
Anket

Sanat ve müzik festivalleri Kapadokya'ya olan ilginin artmasını sağlıyor mu?
       
Evet.
Hayır.
Mail List
Yeni Kayıt
Şifremi Unuttum

AVANOS-KIZILIRMAK 1. KÜLTÜR ve SANAT GÜNLERİ

AVANOS-KIZILIRMAK 1. KÜLTÜR ve SANAT GÜNLERİ

KAPADOKYA’DA ENTELEKTÜEL BİR ESİNTİ

 

Yazan: Ayça Olcaytu İşçen

Mayıs 2010

 

Buket Uzuner, Ataol Behramoğlu, Ahmet Ümit, Hilmi Yavuz, İpek Çalışlar, Alev Alatlı, İskender Pala, Nihal Bengisu Karaca, Mustafa Armağan, Altan Tan ve daha nice sevilen kalem Avanos’ta rüzgar gibi esecek, hatta kimileri esti desek. Sonra eklesek; Avanos Belediyesi tarafından estirilen bu entelektüel rüzgarın adı “Avanos-Kızılırmak 1. Kültür ve Sanat Günleri”. 08 Mart 2010’da başlayan ve 02 Ekim 2010’a kadar devam edecek etkinlik kapsamında yirmi yazar Avanos’a konuk olarak birbirinden ilginç konularda halkla söyleşecek, kitaplarını imzalayacak ve bölgeyi gezecek. Bununla bitmedi; Kapadokyalıları sinema günleri, halk konserleri, çanak ustalığı yarışması, ramazan eğlenceleri ve çarşı meydanında canlı müzik gibi programlar bekliyor. Böylesine iddialı bir projeye cesaretle girişen Avanos Belediye Başkanı Dr. Mustafa Körükcü’ye ince ince sorduk, o da tüm heyecanıyla yanıtladı.

 

Peribacası Dergisi: Bu projeyi oluşturmaya nasıl karar verdiniz?

Dr. Mustafa Körükcü: Son zamanlarda belediyeciliğin değişmekte olduğunu hepimiz biliyoruz. Belediyeler sadece yol-kaldırım yapan kurumlar değil artık; kültür ve sanata da ağırlık veren sosyal kurumlar olmaya başladılar ya da olmak zorundalar. Biz Avanos’un altyapısıyla ilgili sorunları özellikle merkezde hallettiğimizi düşündükten sonra kültür ve sanat faaliyetlerine yönelme gereğini duyduk. Örneğin bu işlere belediyeciliğimizin 6. yılında girdik. Çünkü fiziki altyapı ve görüntü anlamında çok uygun bir durumda değildik. İlk altı yıl Avanos’a çeki-düzen verildi ve altyapı hizmetlerinin önemli bir kısmı halledildi. Bundan sonra da sosyal belediyeciliğe yöneldik. Belediyeler genellikle eğlence ağırlıklı etkinlikleri tercih ediyorlar ve bunlar da kalıcı olmuyor. Biz farklı ve kalıcı bir çalışma yapmak adına yazarlarımızla halkımızı buluşturalım istedik. Büyük kentlerde okurla yazarın kolayca buluşabileceği fırsatlar var ama Anadolu’da bu çok zor. Dolayısıyla belediye olarak buna aracı olursak halkla yazarları biraraya getirebiliriz ve eğlence dışında da bir etkinliğe imza atmış oluruz dedik. Böylece çalışmalarımız başladı.

Peribacası D.: Bu etkinliği tasarlarken yazarları nasıl seçtiniz ve davet yaptığınız yazarlardan gelen tepkiler neydi?

Dr. Mustafa K.: Birincisi, yazarları belirlerken ülkede tanınıyor olmalarına önem verdik. Elbette ünlü ve değerli pek çok yazarımız var ama özellikle kamuoyunun gündeminde, göz önünde olan insanları ilk defa yapılacak bir etkinlikte dikkat çekmesi açısından tercih ettik. İkincisi, tarih, edebiyat, kültür, sanat alanında farklı disiplinlerde yazan, eserler veren yazarlar olmalarına dikkat ettik. Üçüncü kriterimiz farklı dünya görüşlerine sahip olmalarıydı. Belli bir ideolojiye yönelen, diğerlerini yok sayan bir çizgide olmamaya çalıştık. Açıkçası toplumun tüm kesimlerini temsil edebilecek isimler olsun ve bu isimleri biraraya getirdiğimizde adeta bir Türkiye mozayiği meydana gelsin istedik. Davetlerimizi ilettiğimizde memnuniyetle ifade etmeliyim ki hemen hemen tüm yazarlarımız olumlu baktılar ve katılabileceklerini ifade ettiler. Etkinlikten çok önce temasa geçtiğimiz için de tarih konusunda sıkıntı yaşamadık. Çalışmalarımız, ilk yazarımızın geldiği günden yaklaşık 6 ay öncesinde başladı. Randevular ve tarihler o zaman alındı. Dolayısıyla bizim Avanos programını kendi takvimlerine öncelikli yerleştirme fırsatı oldu.

Peribacası D.: Siz okuyan birisiniz. Davet ettiğiniz yazarların eserlerini okuma fırsatınız olmuş muydu?

Dr. Mustafa K.: Aşağı yukarı hepsini ve eserlerinin de önemli bir kısmını; hatta bazı yazarların tüm eserlerini okumuşluğum var. Yazarların seçilmesinde ekibimiz hakikaten çok iyi çalıştı. Bu faaliyetin organizasyonu için kurduğumuz ‘Kültür İşleri Şube Müdürlüğü’ bünyesinde çok değerli, gayretli iki görevlimiz var ama isimler belirlenirken tarafımdan da yönlendirildi.

 

Yazarlara özel Kapadokya gezisi

Peribacası D.: Bu etkinliğe davet edilen yazarlar isterlerse eşleri, çocuklarıyla birlikte bölgeye geliyorlar ve siz onları misafir ediyor, bölgeyi gezdiriyorsunuz. Bundaki amacınız neydi?

Dr. Mustafa K.: Bu tür etkinlikler çok seyrek yapılıyor. Yapıldığı zaman da en yüksek verimi nasıl alabiliriz ve çok yönlü fayda nasıl sağlarız buna dikkat ediyoruz. Bir de bu faydalanma tek taraflı değil, iki taraflı olmalı bence. Yani bizler, Avanos halkı olarak o yazarların birikimlerinden istifade ederken yazarlar da bizlerle ilgili, bölgeyle ilgili ne gibi bir faydayla dönebilirler ona da önem vermek lazım. Her ne kadar Kapadokya bölgesi çok tanınıyor, biliniyor diye düşünsek de yazarlarımızın bile hala bölgeye gereken dikkati verememiş olduklarını gözlüyoruz. Hiç değilse söyleşi-imza günleri adı altında bölgeye geldiklerinde Avanos’u, bölgeyi gezsinler ve döndüklerinde bu bölgeye ilişkin hafızalarında yer edecek konular olsun istedik. Ayrıca şu anda Avanos’ta Kızılırmak kenarında ciddi bir çalışma yapıyoruz: Kızılırmak Kenarı Tanzim Projesi. Yıllardır gerek Avanos halkının gerek bölgenin yeterince değerlendirilemediğinden şikayet ettiği bu alan bundan sonra asıl işlevine kavuşacak. Buradaki değişiklikleri de fark edilir kılmak açısından bu yazarların gelmesini arzu ettik. Onlar gelirse bu bir çekim merkezi oluşturur; çevremizdeki insanlar da buraya gelir ve bu halka gittikçe genişleyerek bölge içinde Avanos bir cazibe merkezi haline gelir diye düşündük. Bölgenin sadece peribacalarından ibaret olmadığı, sahip olduğu en ayrıcalıklı doğal değerlerden birinin Kızılırmak olduğu fark edilsin istiyoruz. Yazarlar da buradan bir şey almış olarak ayrılsınlar diye yazarların takvimine göre 1-4 gün arasında bölgeyi tanıtan programlar yapıyoruz. Sadece Avanos’u değil, tüm bölgeyi görmelerini sağlayacak gezileri birlikte olmaktan mutluluk duydukları insanlarla paylaşmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Amacımız iyi bir duyguyla buradan ayrılmaları.

Peribacası D.:  Yani Kapadokya hafızalarına kazınsın, burayı unutmasınlar, hatta sizi arayıp “Mustafa Bey yeni bir söyleşi, davet var mı” diye sorsunlar istiyorsunuz.

Dr. Mustafa K.: Aynen öyle. Bunun bir örneğini iki gün önce yaşadık. Orhan Kural Nevşehir’e bir seminer için gelmiş, Avanos’a da başka bir vesileyle gelip etkinlik broşürümüzü görünce bizi aradı. Telefonda da olsa 2005 yılında kendisiyle tanışmıştık; “bu listede niye ben yokum” dedi. “Hocam bunu geleneksel hale getirip her yıl yapmak niyetindeyiz, önümüzdeki yıl sizi de davet edelim” dedik. Bu anlamda ilk meyvesini de vermeye başladı. Üstelik bazı yazarlarımız var ki onları bir-iki defada hissedebilmek mümkün değil. Onun için çok yönlü yazarlarımızı birkaç kez davet edeceğiz.

Peribacası D.:  Bugüne kadar beş etkinlik gerçekleşti. Gelen tepkiler neler?

Dr. Mustafa K.: Bana gelen tepkiler son derece olumlu. Tam da hedeflediğimiz gibi toplumun farklı kesimlerinde büyük bir memnuniyet var. Yazarların ve söyleşi konularının çok iyi seçilmiş olduğu, hiç sıkılmadan sonuna kadar dinledikleri, bugüne kadar dinledikleri yazarların eserlerini okumak için gayret sarf ettikleri, bundan sonraki yazarları dört gözle bekledikleri yönünde geri dönüşler aldım. Demek ki amacına ulaşıyor. Üstelik söyleşilere ilgi yoğun; her etkinliğe yaklaşık 500 kişi katılıyor. Bunların bir kısmı elbette öğrenciler. Öğrencilerin katılımını çok önemsiyoruz; onları okumaya daha çok teşvik eder diye düşünüyoruz.

Peribacası D.:  Katılan yazarların izlenimlerini öğrenme fırsatınız oldu mu?

Dr. Mustafa K.: İpek Çalışlar buradayken memnuniyetini dile getirmişti ve Latife Hanımla ilgili söyleşiler içinde önemli sayılabilecek bir söyleşi olarak gördüğünü ifade etti. Döndükten sonra da hem organizasyonun gerçekleştiriliş hem de misafir ediliş şekline ilişkin sıcak ve içten bir teşekkür yazısı gönderdi. Vehbi Vakkasoğlu da Türkiye’de 4-5 bin civarında konferans vermiş biri olarak hem Avanos’u çok beğendiğini hem de söyleşinin çok verimli geçtiğini düşündüğünü bize bildirdi.

Peribacası D.:   Etkinliğe destek verenler var mı?

Dr. Mustafa K.: Elbette. Biliyorsunuz, belediyelerin imkanları sınırlı; bu tarz etkinlikleri hep destek alarak yapıyoruz. Böylesi projelerin tam anlamıyla sahiplenilmesi için el birliğiyle, imece usulüyle yapılması gerektiğine inanıyoruz. Ayrıca, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile görüştüm. Projemizi çok beğendiler. Yıllık program içindeki çanak yarışmaları ile ilgili kısma memnuniyetle yardım edebileceklerini söylediler. Geçtiğimiz günlerde Avanos esnafından da bir öneri ve destek geldi. Bu doğrultuda haziran, temmuz ve ekim aylarında Nevşehir Üniversitesi’nin de desteğiyle bir yarışma düzenlenecek. Yarışma soruları etkinliğe katılan yazarların birer eseri baz alınarak hazırlanacak ve kazanan 30 kişiye netbook, LCD TV, fotoğraf makinesi, kitap gibi ödüller dağıtılacak. Ödülleri de Avanos esnafı karşılayacak. 

 

Kızılırmak Kenarı Tanzim Projesi

Peribacası D.: Kızılırmak Kenarı Tanzim Projesi’ni anlatır mısınız?

Dr. Mustafa K. : Bu proje iki bölüme ayrılabilir. Birincisi yeşil alan düzenlenmeleri, ikincisi de ticari alanlarla ilgili düzenlemeler. Aşağı yukarı tüm proje alanının dörtte birini kaplayan bir alanda 11 tane ticari noktamız var. İhale süreci ve projelendirilme çalışmaları devam ediyor. Yeşillendirmeyle ilgili bölümü bu yıl sonuna kadar bitirmek niyetindeyiz ama ticari alanların tamamlanması tahminen önümüzdeki yılın sonunu bulur. En azından 4-5 tane ticari işletmeyi, yani buraya gelen vatandaşların yemek yiyip çay içebilecekleri alanları ve kayığa, su bisikletine binebilecekleri bir spor kompleksini bu yıl tamamlamayı düşünüyoruz. Dinamik bir proje bu. Zaman içinde yenilemeler, dönüşümler, ihtiyaca göre eksiklerin giderilmesi şeklinde devam edecek.

Peribacası D.:  Kültür ve sanatla ilgili başka projeleriniz var mı?

Dr. Mustafa K.: Bu yılın tüm etkinliklerini bittikten sonra fotoğraflarla birlikte bir kitap haline getirmeyi planlıyoruz. Çünkü, insanların bir kısmı arzu etmelerine rağmen etkinliklerde bulunamıyorlar. Hiç değilse okumak suretiyle öğrenirler ve kalıcı bir çalışma olur. Bir başka konu da çağımızda bu tür organizasyonları yapmak çok zor değil. Zor olan sürdürmek. Sürdürülebilirlik burada altı çizilmesi gereken bir konu. Bu nedenle biz “1.” ifadesini kullandık; devamının geleceğini, gelenekselleşeceğini ifade etmek istedik. Görev süremiz 5 yıl; her yıl bu etkinliği yaparsak 100 ismi Avanosla buluşturmuş oluruz. Bu da son derece önemli bir olay. Ondan sonra yurtdışından da yazarlar misafir etmeye başlarız, çapı daha da genişleyerek devam eder. Bir başka yapmak istediğimiz şey de sanat ağırlıklı yönüne bundan sonraki dönemlerde ağırlık vermek. Özellikle yaz dönemlerinde resim, heykel, pop dışındaki müzik etkinlikleri gibi farklı sanat etkinlikleri yapılabilir. Tabii bunun için fiziki imkanlarımızın genişlemesi lazım. Kaya oyma kongre ve sergi salonu projemiz gerçekleşirse içinde toplantı, sinema ve sergi salonları olacak. Önümüzdeki yılın sonuna kadar bitirmek istediğimiz projelerden biri de bu.

Peribacası D.: Bölgenin ilk kayadan oyma sinema salonunu yapmış olacaksınız. Kapadokya’da böyle bir kültür merkezinin bulunması çok iyi olur.

Dr. Mustafa K.: Evet aynen öyle. En çok istediğimiz şeylerden biri de vizyon filmlerini burada gösterebilmek. Avanos’ta yeni açılacak bölümlerle birlikte yaklaşık 1.000 üniversite öğrencimiz olacak. Böyle bir yerde kültür ve sanatı yok sayamazsınız, çünkü gençlere beslenecekleri bir ortam sunmak zorundayız. Aklıma şu an gelen ilgili bir konuyu aktarayım. Bu yıl Avanos’ta temmuz ve ağustos aylarında 15’er günlük iki devre halinde gençlik kampları yapılacak. 8-9 ayrı ülkeden toplam 40 üniversite öğrencisi buraya gelip bizim vereceğimiz işlerde çalışacaklar. Biz de konaklayacak yer ve yemek ihtiyaçlarını karşılayacağız. Bence bu tür etkinlikler kültür değişimi açısından yararlı olur.

 

Ayrıntılı bilgi ve etkinlik takvimi için: www.avanos.bel.tr

http://www.cappadociaexplorer.com/detay.php?id=252&cid=1

 

Not: Bu yazı Peribacası Kapadokya Kültür ve Tanıtım Dergisi’nin Mayıs 2010 sayısında yayınlanmıştır. Derginin telif hakları ile korunmaktadır. Hiçbir şekilde kopyalanamaz. www.cappadociaexplorer.com

 

Okunma Sayısı Okunma Sayısı: 4619 Eklenme Tarihi Tarih: 2010-08-22

Avanos Belediye Başkanı Dr.Mustafa Körükcü
Avanos Belediye Başkanı Dr.Mustafa Körükcü
Avanos Belediye Başkanı Dr.Mustafa Körükcü açılış konuşmalarından birinde
Foto: Ercan Kılıçlı
Avanos Belediye Başkanı Dr.Mustafa Körükcü açılış konuşmalarından birinde Foto: Ercan Kılıçlı
Söyleşiler yoğun ilgi görüyor
Foto: Ercan Kılıçlı
Söyleşiler yoğun ilgi görüyor Foto: Ercan Kılıçlı
İpek Çalışlar & Mehmet Sadık Öke
İpek Çalışlar & Mehmet Sadık Öke
Hilmi Yavuz
Foto: Ercan Kılıçlı
Hilmi Yavuz Foto: Ercan Kılıçlı
Serdar Özkan kitabını imzalarken
Foto: Ercan Kılıçlı
Serdar Özkan kitabını imzalarken Foto: Ercan Kılıçlı
Vehbi Vakkasoğlu ile birlikte Belediye Başkanlığı makamında
Foto: Ercan Kılıçlı
Vehbi Vakkasoğlu ile birlikte Belediye Başkanlığı makamında Foto: Ercan Kılıçlı
İl ve ilçe bürokratları Hilmi Yavuz ile birlikte
Foto: Ercan Kılıçlı
İl ve ilçe bürokratları Hilmi Yavuz ile birlikte Foto: Ercan Kılıçlı
İpek Çalışlar ile Vaftizci Yahya Kilisesine çıkarken
İpek Çalışlar ile Vaftizci Yahya Kilisesine çıkarken
Karanlık Kilisenin önünde. (Soldan sağa: Fatma Şahin, Pınar Domaniç ve İpek Çalışlar)
Karanlık Kilisenin önünde. (Soldan sağa: Fatma Şahin, Pınar Domaniç ve İpek Çalışlar)
Avanos
Avanos
Avanos
Avanos


Nevşehir Hava Durumu
Seçimi Hatırla
İl Seç
İstatistik
Toplam : 65315502 ziyaretçi
Bugün : 7770 ziyaretçi
Dün : 47513 ziyaretçi
S. Yükleme Süresi : 2.28 sn

toplu mail


Copyright 2009 - Tüm hakları saklıdır. Sitemizdeki tüm fotoğraf, yazı, doküman ve düşünce ürünleri 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunmaktadır. Kaynak gösterilerek dahi kopyalanamaz. Aksine davrananlar hakkında avukatımız aracılığı ile hukuki takibat yapılacaktır.
 

cappadocia@cappadociaexplorer.com