English
Men
Kapadokya Rehberi
Peribacası Dergisi
Peribacası Kapadokya Yayınları
Kapadokya Firmaları
Kapadokya Fotoğrafları
Kapadokya Fotoğrafçıları
Kapadokya Haritaları
Kapadokya Karikatürleri
Kapadokya ve Sanat
Kapadokya Yazıları
Kapadokya Yayın Arşivi
Kapadokya Efemera Arşivi
Kapadokya Video-Film Arşivi
Sosyal Medya Adreslerimiz
Sivil Toplum Kuruluşları
Önemli Telefonlar ve Linkler
Site Güncellemeleri
Firma Arama
Şehir
İlçe-Belde
Hizmet Alanı
Firma
Anket

Sanat ve müzik festivalleri Kapadokya'ya olan ilginin artmasını sağlıyor mu?
       
Evet.
Hayır.
Mail List
Yeni Kayıt
Şifremi Unuttum

KELEBEKLERİN EŞLİĞİNDE GOMEDA ve ÜZENGİ VADİLERİ

KELEBEKLERİN EŞLİĞİNDE GOMEDA ve ÜZENGİ VADİLERİ

Yazan: Ayça Olcaytu İşçen
Mayıs 2010

Kapadokya vadilerini keşfetmeye can atan grafik tasarımcımız Ayşe ile eşi Yasin’e “sizi, içinde gerilim filmi çekilen vadide yürüteceğiz” dediğimizde ürperir gibi oldular ama özellikle kelebek fotoğrafı çekmeye bayılan arkadaşımız Cafer’in bize rehberlik yapacağını söyleyince aniden rahatladılar. Kelebek gibi zarif bir hayvanın gerilimle ne işi olabilirdi? Aşağıda okuyacağınız yazı, çeşit çeşit kelebeklerle, el değmemiş kırmızı ve sarı erik ağaçlarıyla, gür bir bitki örtüsüyle, ağaçlarla, şırıl şırıl akan dereyle, kiliselerle, haşmetli güvercinliklerle süslü Gomeda ve Üzengi Vadileri’ni Kapadokya standartlarında serin sayılabilecek bir yaz günü yürüyüşümüzün hikayesidir.  

Vadileri sabahın erkeninde yürümek iyidir ama biz o gün biraz geciktik. Öncelikle, iki gündür Kapadokya’da fellik fellik dolaştırdığımız Ayşe ve Yasin’i erkenden uyandırmaya kıyamadık. Bir de sadece bu vadiyi yürümek için şehir dışından gelecek kelebek fotoğrafçısı Kurtuluş ile babasını bekledik. Bölgenin deneyimli rehberlerinden Sevim’in yürüyüşsever ağabeyi Selim de bize katılınca sekiz kişiye çıkan ekibimizin üç arabasıyla yola koyulduk. Tarih 26 Temmuz 2009, saat ise 10:00’du.
Ürgüp-Mustafapaşa yoluna girdikten yaklaşık 2.5 km sonra, yürüyüşü bitireceğimiz noktaya Cafer’in arabasını bırakarak devam ettik ve sağdan Ayvalı Köyü ayrımına saptık. Ayrımdan yaklaşık 2 km sonra çeşmenin yanından, sağdan bir yol ayrılıyor. Ayrımda ‘Gomeda Harabeleri’ yazılı bir tabela var. Vadi adını bu tarihi kalıntılardan alıyor. Bu yolu takip ettiğimizde 1200 m sonra birkaç arabanın park edilebileceği küçük bir alana ulaştık. Yürüdüğümüz gün ilk 200 m’si kilitli parke taşı, kalanı toprak olan yolda yapım çalışmaları devam ediyordu. Alana arabalarımızı bırakıldıktan sonra yürüyüşe başladık.

Sarı ve kırmızı erikler
Gomeda Vadisi’ne girmeden hemen sağ tarafta, mini araba parkının altında yer alan ve Alakara Kilisesi adıyla bilinen kilise kalıntısını inceledikten sonra 10 dakikalık bir yürüyüşle vadinin içine indik. Yaklaşık 200 m kadar sonra sol taraftaki kayalık kesim üzerinde bulunan Aziz Basilios Kilisesi’ne kısa bir tırmanış sonrasında ulaştık. Kiliseye tırmanacağınız noktada herhangi bir tabela yok. Ayrıca, vadinin içinde yoğun bir bitki örtüsü bulunduğundan size yol gösterecek deneyimli bir doğa rehberiyle yola çıkmanızda yarar var. Neyse ki, kayanın en tepesindeki kilisenin önünde tabela bulunuyor!
Aziz Basilios Kilise’sinde uzunca bir fotoğraf molası verdikten sonra tekrar vadiye inerek yürüyüşümüze devam ettik. Rengarenk kelebeklerin cazibesinden başı dönen rehberimiz Cafer ile arkadaşı Kurtuluş’un üç adımda bir fotoğraf molası vermesi sayesinde etrafımızı Sherlock Holmes edasında inceleme fırsatı buluyorduk. Bu fırsat kimi zaman sulu, lezzetli erik ağaçlarının da fark edilmesine yaradı. Turist grupları tarafından pek yürünmeyen bir vadi olduğundan dalları hala dolu olan bu ağaçlar bize güzel birer hediye oldular.

Eller yukarı!
Vadinin ortasından akan dereyi sıklıkla geçmek zorunda kalmak yürüyüşümüzü ayrıca renklendiriyordu. Yaz mevsiminde olduğumuz için genişliği 1-2 metre civarındaki dereyi bazen zıplayarak, bazen de üzerine atılan ağaç kütüklerini kullanarak yaklaşık 30 kez geçmek durumunda kaldık. Ancak, yağışlı mevsimlerde dere coşacağından su geçirmeyen bir ayakkabıyla yürümeniz önerilir. Ayrıca, su demek bitki, ağaç demek. Gomeda Vadisi bu açıdan Kapadokya’nın belki de en zengin vadisi. Özellikle ısırgan ve çalı fazlaca olduğundan uzun kollu t-shirt ve uzun eşofman giymenizde yarar var. Yoksa bizim gibi “eller yukarı” pozisyonunu alarak kameralara yakalanmanız kaçınılmaz olacaktır. Nitekim, yanında getirdiği mini el kamerasıyla vadi yürüyüşünü kaydeden Selim’in çekmekten en keyif aldığı kareler bu anlar oldu.   

Çok katlı güvercinlikler
Gomeda Vadisi’nin bitip Üzengi Vadisi’nin başladığı noktada karşınıza devasa güvercinlikler çıkıyor. Yüksek kaya duvarlarına oyulmuş bu heybetli güvercinliklerin bazılarında süslemeler dikkati çekiyor. Bu noktada uzunca bir mola vererek hem bu etkileyici güvercinlikleri inceledik, hem de fotoğraf aşkına epeyce arkamızda kalan Cafer ile Kurtuluş’u bekledik. Vadinin bu bölümüne Ortahisar Pancarlık Kilisesi tarafından gelen toprak bir araba yoluyla yaz aylarında ulaşmak mümkün.
Güvercinliklerden sonra vadi genişleyerek dere yatağı üzerinden ilerliyor. Vadiye ismini veren ve Ortahisar’ın güneyinden başlayıp Damsa Çayı ile birleşen Üzengi Deresi’nin akış yönünü takiben yürüyüşe devam ettik. Vadinin sonlarına doğru sol tarafta bir maden suyu kaynağı ile karşılaştık. Üzengi İçmecesi adı ile bilinen ve debisi saniyede yarım litre olan içmecenin, karaciğer, safra kesesi sorunları, sindirim bozuklukları ve böbrek rahatsızlıklarına iyi geldiği söyleniyor. Ekibimizden bazıları bu sudan faydalanmayı ihmal etmeyerek yoğun kükürt kokusuna rağmen bol miktarda içtiler. 
Yürüyüşün içmeceden sonraki bölümü tamamen güneş altında devam ederek yaklaşık 15-20 dakika sürdü. Ürgüp-Mustafapaşa asfaltına, Cafer’in arabasını bıraktığımız noktaya çıktığımızda saat 15:00 olmuştu. Toplamda 6 km yürümemize rağmen epeyce yorulmuş ve acıkmıştık. Gomeda Vadisi’nin başlangıcına bıraktığımız diğer iki arabanın da alınmasından sonra Ürgüp’e gelerek guruldayan midelerimizi susturduk ve bir saat sonra Ankara’ya dönecek olan Ayşe ve Yasin’i otellerine bıraktık.

Alakara Kilisesi
Gomeda Vadisi’ne girmeden hemen sağ tarafta, tabelası bulunmayan, Alakara Kilisesi adıyla bilinen bir kilise kalıntısı yer almaktadır. Kilise, kayaya oyularak yapılmış eski bir kilisenin sonraki dönemlerde duvar örgüsüyle genişletilmesiyle son biçimini almıştır. Batı tarafında kullanılmayan bir kapısı bulunan kilise tek apsislidir. Apsise kemerli bir bölümden geçilerek girilir. Kemerlerin üzerinde aziz tasvirleri göze çarpmaktadır. Apsiste İsa ve 12 havarisinin resimleri ile melekler görülmektedir.

Aziz Basilios Kilisesi
Gomeda Vadisi’ne indikten yaklaşık 200 m kadar sonra sol taraftaki (vadinin batı yakası) kayalık kesim üzerinde bulunan ve kısa bir tırmanışla ulaşılan Aziz Basilios Kilisesi’ne gelinmektedir. Girişinde tabela bulunan kilise, Kapadokya’da freskleri ikonoklast dönemde yapılmış ve günümüze ulaşmış ender kiliselerdendir. Tavanında büyük bir haç bulunmaktadır. Kitabesinde bu haçın, Büyük Konstantinos’un Malvarian Köprüsü zaferinden önce rüyasında gördüğü ve Hıristiyanlığın resmi din olarak kabul edilmesine neden olan haç olduğu yazmaktadır. İki apsisli ve iki nefli olan kilisenin doğu nefindeki apsis, zengin bitkisel ve geometrik bezemelerle süslenmiştir. Burada etrafı palmetlerle çevreli üç malta haçı dikkati çekmektedir. Tasvir yerine haçların üzerine temsil ettiği kişilerin isimleri yazılmıştır. Haçlarından ortadaki İbrahim, diğerleri İshak ve Yakup’u temsil etmektedir.

Not: Bu yazı Peribacası Kapadokya Kültür ve Tanıtım Dergisi’nin Mayıs 2010 sayısında yayınlanmıştır. Derginin telif hakları ile korunmaktadır. Hiçbir şekilde kopyalanamaz. www.cappadociaexplorer.com


 

Okunma Sayısı Okunma Sayısı: 8833 Eklenme Tarihi Tarih: 2010-08-22
Üzengi İçmecesi
Üzengi İçmecesi
Çok katlı güvercinlikler, Üzengi Vadisi
Çok katlı güvercinlikler, Üzengi Vadisi
Çok katlı güvercinlikler, Üzengi Vadisi
Çok katlı güvercinlikler, Üzengi Vadisi
Alakara Kilisesi, Gomeda Vadisi
Alakara Kilisesi, Gomeda Vadisi
Alakara Kilisesi, Gomeda Vadisi
Alakara Kilisesi, Gomeda Vadisi
Aziz Basilios Kilisesi, Gomeda Vadisi
Aziz Basilios Kilisesi, Gomeda Vadisi
Aziz Basilios Kilisesi, Gomeda Vadisi
Aziz Basilios Kilisesi, Gomeda Vadisi
Aziz Basilios Kilisesi, Gomeda Vadisi
Aziz Basilios Kilisesi, Gomeda Vadisi
Aziz Basilios Kilisesi, Gomeda Vadisi
Aziz Basilios Kilisesi, Gomeda Vadisi


Nevşehir Hava Durumu
Seçimi Hatırla
İl Seç
İstatistik
Toplam : 65316990 ziyaretçi
Bugün : 9258 ziyaretçi
Dün : 47513 ziyaretçi
S. Yükleme Süresi : 0.5 sn

toplu mail


Copyright 2009 - Tüm hakları saklıdır. Sitemizdeki tüm fotoğraf, yazı, doküman ve düşünce ürünleri 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunmaktadır. Kaynak gösterilerek dahi kopyalanamaz. Aksine davrananlar hakkında avukatımız aracılığı ile hukuki takibat yapılacaktır.
 

cappadocia@cappadociaexplorer.com