English
Men
Kapadokya Rehberi
Peribacası Dergisi
Peribacası Kapadokya Yayınları
Kapadokya Firmaları
Kapadokya Fotoğrafları
Kapadokya Fotoğrafçıları
Kapadokya Haritaları
Kapadokya Karikatürleri
Kapadokya ve Sanat
Kapadokya Yazıları
Kapadokya Yayın Arşivi
Kapadokya Efemera Arşivi
Kapadokya Video-Film Arşivi
Sosyal Medya Adreslerimiz
Sivil Toplum Kuruluşları
Önemli Telefonlar ve Linkler
Site Güncellemeleri
Firma Arama
Şehir
İlçe-Belde
Hizmet Alanı
Firma
Anket

Sanat ve müzik festivalleri Kapadokya'ya olan ilginin artmasını sağlıyor mu?
       
Evet.
Hayır.
Mail List
Yeni Kayıt
Şifremi Unuttum

HACI BEKTAŞ VELİ

HACI BEKTAŞ VELİ

HER NE ARARSAN KENDİNDE ARA

Yazan: Ayça Olcaytu İşçen
Ekim 2007

Felsefesinin temeline insan sevgisi, paylaşım, eşitlik ve hoşgörüyü yerleştiren, 13. yy'da yaşamış, Anadolu'nun erenlerinden Hacı Bektaş Veli'yi anmak için Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinde her yıl düzenlenen törenler bu yıl 16-19 Ağustos 2007 tarihleri arasında yapıldı.
44. Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri çerçevesinde tiyatro, semah gösterileri, konser, panel, konferans, resim, heykel sergileri ve şiir dinletisi gerçekleştirildi. Etkinlere yurtiçi ve yurtdışından katılanlar, Hacı Bektaş Veli'nin mezarının bulunduğu müzeyi ziyaret etmek ve kutsal sayılan delikli taştan geçebilmek için uzun kuyruklar oluşturdu. Hacı Bektaş Veli Anma Kurulu ile Hacıbektaş Belediyesi'nin ortak çalışmasıyla yürütülen etkinlikler Dedebağ'da yapılan bir piknikle sona erdi.
"Her ne ararsan kendinde ara", "doğruluk, dostluk kapısıdır", "okunacak en büyük kitap insandır" gibi sözleriyle tanınan Hacı Bektaş Veli adına verilen  "Dostluk ve Barış Ödülü"nü ise Türk Halk Müziği sanatçısı ve derlemecisi olan Sabahat Akkiraz aldı. Akkiraz'a ödülünü açılış törenine katılan Nevşehir Valisi M. Asım Hacımustafaoğlu verdi.

Önemli bir ziyaret merkezi
Yapımına 13. yy'da başlanan, 16. yüzyılda tamamlanan ve Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore ettirilen Hacı Bektaş Veli Külliyesi, müze olarak açıldığı 16 Ağustos 1964 tarihinden bu yana çok sayıda yerli ve yabancı tarafından yıl boyunca ziyaret ediliyor. Özellikle anma törenlerinin yapıldığı günlerde ziyaretçi akınına uğrayan Külliye'nin her köşesinde Hacı Bektaş Veli'nin felsefesinden izler bulmak mümkün.

Not: Bu yazı Peribacası Kapadokya Kültür ve Tanıtım Dergisi’nin Temmuz 2007 sayısında yayınlanmıştır. Derginin telif hakları ile korunmaktadır. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.
www.cappadociaexplorer.com

Okunma Sayısı Okunma Sayısı: 3430 Eklenme Tarihi Tarih: 2009-06-18

Nevşehir Hava Durumu
Seçimi Hatırla
İl Seç
İstatistik
Toplam : 65315813 ziyaretçi
Bugün : 8081 ziyaretçi
Dün : 47513 ziyaretçi
S. Yükleme Süresi : 0.37 sn

toplu mail


Copyright 2009 - Tüm hakları saklıdır. Sitemizdeki tüm fotoğraf, yazı, doküman ve düşünce ürünleri 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunmaktadır. Kaynak gösterilerek dahi kopyalanamaz. Aksine davrananlar hakkında avukatımız aracılığı ile hukuki takibat yapılacaktır.
 

cappadocia@cappadociaexplorer.com