English
Men
Kapadokya Rehberi
Peribacası Dergisi
Peribacası Kapadokya Yayınları
Kapadokya Firmaları
Kapadokya Fotoğrafları
Kapadokya Fotoğrafçıları
Kapadokya Haritaları
Kapadokya Karikatürleri
Kapadokya ve Sanat
Kapadokya Yazıları
Kapadokya Yayın Arşivi
Kapadokya Efemera Arşivi
Kapadokya Video-Film Arşivi
Sosyal Medya Adreslerimiz
Sivil Toplum Kuruluşları
Önemli Telefonlar ve Linkler
Site Güncellemeleri
Firma Arama
Şehir
İlçe-Belde
Hizmet Alanı
Firma
Anket

Sanat ve müzik festivalleri Kapadokya'ya olan ilginin artmasını sağlıyor mu?
       
Evet.
Hayır.
Mail List
Yeni Kayıt
Şifremi Unuttum

KAPADOKYA’NIN GİZEMİ

KAPADOKYA’NIN GİZEMİ

Yazan: Alaattin Ağcaer
Nisan 2007

Sevgili okurlar, zamanda kısa bir yolculuğa ne dersiniz? Bu yolculuğun sizi tarih öncesi çağlardan günümüze taşıyan ve nostaljik duygular uyandıran bir keşif olmasını diliyorum.

Bundan milyonlarca yıl önce, Anadolu’nun ortasında, yanardağların püskürttüğü lavlar Kapadokya olarak adlandırılan bölgede geniş alanları kapladı ve burada bulunan göller, nehirler üzerinde farklı kalınlık ve sertlikte tüf tabakaları oluşturdu. Yumuşak kayalardan oluşan tüfler zaman içinde yağmur, rüzgar, nehir ve sel suları gibi doğal etkenlerle aşınarak bugün peribacası dediğimiz şekilleri oluşturdular. Avanos-Uçhisar-Ürgüp üçgeni arasında kalan vadilerde yoğun olarak bulunan peribacaları; şapkalılar, mantar şeklinde olanlar, sütunlar ve sivri uçlular gibi değişik adlarla anılıyor.

Peribacalarının yanı sıra ilginç diğer farklı yüzey şekilleri de görülmeye değer nitelikte. Doğadaki değişimin canlı ve sevimli tanıkları olarak peribacaları ile diğer doğal varlıklar onları ziyaret etmenizi ve fotoğraflarını çekerek gelecek kuşaklara belge olarak bırakmanızı bekliyorlar. Çünkü, yaşı 10 milyonu bulan bu doğal anıtlara yeryüzünde rastlayabileceğiniz ikinci bir bölge yok. Bu nedenle peribacalarını ve diğer oluşumları doğanın Anadolu’ya eşsiz bir armağanı olarak nitelendirebiliriz.

Kapadokya,  kendine özgü çok farklı jeolojik yapısı nedeniyle tarih öncesi çağlardan beri bereketli toprakları ile çeşitli toplulukların ve uygarlıkların yerleşim yeri oldu. Bölgede, Neolitik insan toplulukları, Asur Ticaret Kolonileri, Hititler, Persler, Yunanlılar, Romalılar, Bizans, Selçuklular ve Osmanlılar yaşadılar. İlk Hıristiyanlar, tüfün kolayca işlenebilme özelliğinden faydalanarak gerek peribacalarının içine, gerekse yer üstündeki ve yeraltındaki kayaların içine evler, tapınaklar, saklama depoları oydular. Bu yapıların içlerini fresklerle ve mağara resimleri ile süsleyerek kendi yaşam ve inançlarına ait paha biçilmez güzellikte bir kültür mirası bıraktılar.

Eski çağların savaşlarla, göçlerle, fetihlerle yoğrulduğu dönemlerde doğanın insana sunduğu bu mükemmel barınaklar, kültürler arasında el değiştirerek günümüze kadar geldiler. Başta Derinkuyu ve Kaymaklı olmak üzere bölgede bulunan yeraltı şehirlerinin gizemli yapısı ve insanı şaşırtan mimari özellikleri, asırlar öncesinin insan topluluklarının yaşam ve inançları uğruna yeraltında yaptıkları eserler karşısında büyülenmemek mümkün değil.

Bir gün tek başınıza veya bir arkadaş grubu ile bildik gezilerden çok daha özel, gizemli bir yolculuğa çıkmak için milyonlarca yıllık anıtlarla karşılaşacağınız bir coğrafya ararsanız gideceğiniz ilk yer Kapadokya olmalı. Günümüzde Nevşehir ili merkez olmak üzere, Aksaray, Kayseri, Niğde ve Kırşehir illerinin bir kısmını da içine alan bölge Kapadokya olarak adlandırılıyor. Kapadokya’da, peribacalarına oyulmuş odalarda kalabilir, insanların yüzyıllar önce çeşitli baskı ve saldırılardan kaçarak sığındıkları kayalara oydukları evleri, tapınakları ve oralardaki eşsiz fresk ve süslemeleri görebilir, dünyada bir eşi olmayan yeraltı şehirlerinde çok farklı düşüncelere dalabilirsiniz.

Tabii ki şarapları, yöresel yemekleri, çok özel konaklama olanakları ve dost insanları ile de sizi kucaklamaya hazır Kapadokya. Yeter ki siz alışılmadık, sıra dışı bir geziye çıkmaya, farklı olanı aramaya ve keşfetmeye karar verin. İnanın hayatınızdaki en özel anılarınız Kapadokya’da oluşacaktır.

 

Not: Bu yazı Peribacası Kapadokya Kültür ve Tanıtım Dergisi’nin Nisan 2007 sayısında yayınlanmıştır. Derginin telif hakları ile korunmaktadır. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.
www.cappadociaexplorer.com

Okunma Sayısı Okunma Sayısı: 3756 Eklenme Tarihi Tarih: 2009-06-18

Nevşehir Hava Durumu
Seçimi Hatırla
İl Seç
İstatistik
Toplam : 65310172 ziyaretçi
Bugün : 2440 ziyaretçi
Dün : 47513 ziyaretçi
S. Yükleme Süresi : 0.37 sn

toplu mail


Copyright 2009 - Tüm hakları saklıdır. Sitemizdeki tüm fotoğraf, yazı, doküman ve düşünce ürünleri 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunmaktadır. Kaynak gösterilerek dahi kopyalanamaz. Aksine davrananlar hakkında avukatımız aracılığı ile hukuki takibat yapılacaktır.
 

cappadocia@cappadociaexplorer.com