English
Men
Kapadokya Rehberi
Peribacası Dergisi
Peribacası Kapadokya Yayınları
Kapadokya Firmaları
Kapadokya Fotoğrafları
Kapadokya Fotoğrafçıları
Kapadokya Haritaları
Kapadokya Karikatürleri
Kapadokya ve Sanat
Kapadokya Yazıları
Kapadokya Yayın Arşivi
Kapadokya Efemera Arşivi
Kapadokya Video-Film Arşivi
Sosyal Medya Adreslerimiz
Sivil Toplum Kuruluşları
Önemli Telefonlar ve Linkler
Site Güncellemeleri
Firma Arama
Şehir
İlçe-Belde
Hizmet Alanı
Firma
Anket

Sanat ve müzik festivalleri Kapadokya'ya olan ilginin artmasını sağlıyor mu?
       
Evet.
Hayır.
Mail List
Yeni Kayıt
Şifremi Unuttum

KAPADOKYA’DA ŞARAP TEMALI KÜLTÜR TURLARI

KAPADOKYA’DA ŞARAP TEMALI KÜLTÜR TURLARI

Röportaj: Ayça Olcaytu İşçen
Nisan 2007

Kapadokya, doğası ve tarihi ile olduğu kadar, verimi yüksek tüflü topraklarında yetişen nadide üzümlerinden üretilen şaraplarıyla da ünlü. Yerli-yabancı ziyaretçilerin severek içtiği bölgesel şaraplar, organize edilen kültür turlarıyla meraklısına tanıtılıyor. Kapadokya’daki bu turları Vinotolia firması ile birlikte düzenleyen Travel Atelier’in sahiplerinden Murat Özgüç dergimizin konuğu oldu.

Peribacası Dergisi: Kapadokya’da şarap temalı kültür turları düzenleme fikri nasıl oluştu?
Murat Özgüç:
Travel Atelier olarak, Kapadokya’nın tanıtımına ve turizm etkinliklerine pozitif katkı sağlamak misyonlarımızdan bir tanesi. Bölge turizminin alternatiflerle çeşitlendirilerek 12 aya yayılması gerektiğine inanıyoruz. Bu düşünceden hareketle, doğanın insanlara bir hediyesi olan ve Kapadokya’da ciddi anlamda üretilen şarabı, kültür turlarımızın merkezine yerleştirmek zor olmadı. Zira, bugün Fransa, İspanya, İtalya, Portekiz gibi ülkelere baktığımızda bağ ziyaretleri, şarap tadımları gibi etkinliklere ilginin çok büyük olduğunu görüyoruz. Bu etkinliklerde bağ gezmek, üzümü, üreticiyi tanımak, şarap tadımı ve bunun yanında güzel yemek yemek ön planda yer alıyor. Benzer bir programı burada oluşturmanın çok ilgi çekeceği aşikardı. Türkiye’deki üzüm çeşitlerini, üreticileri ve üretilen şarapları iyi tanıyan, şarap kültürüyle akademik boyutta ilgili arkadaşımız Murat Yankı’nın sahibi olduğu Vinotolia firması ile ortak bir program geliştirip işe koyulduk. 
Peribacası D.: Bu turlar kaç gün sürüyor?
Murat Ö.:
Turlarımız farklı sürelerde organize ediliyor. Örneğin, Türkiye’de şaraplık üzüm üretimi yapılan bölgeleri kapsayan 14 günlük bir programımız var. Spesifik olarak sadece bağları, şarap yapım merkezlerini, fabrikaları, şarap tadımını ve yemek yapımını içeriyor. Bulunulan bölgelerdeki tarihi yerler de geziliyor, ancak bu geziler hiçbir zaman şarap ve yemeğin önüne geçmiyor. Bir de 2-3 günlük, sadece Kapadokya’yı içeren turlarımız var.
Peribacası D.: 14 gün süren tur nereleri kapsıyor?
Murat Ö.:
Bu turlar farklı programları ve yerleri içeriyor. Size, İstanbul’da yemek yapımı ile başlayan bir turumuzu kısaca anlatayım. Katılımcılarla birlikte, semt pazarları gezilip malzeme alınıyor ve tarhana çorbası, tavuk göğsü gibi bize özel yemekler, tatlılar yapılarak bir şenlik havasında yeniyor. Yemek hazırlığı sırasında şarap tadım araları bulunuyor. İstanbul’da birkaç tarihi yer gezildikten sonra Ankara’ya gelinip Anadolu Medeniyetleri Müzesi ziyaret ediliyor. Burada, Hititler ve şarap konulu eserler görülüyor. Akyurt’ta Kavaklıdere’nin şarap fabrikası geziliyor, Kalecik Köyü’ne gidip Kalecik Karası üzümlerinden üretilen şaraplar tadılıyor. Sonraki durak Çorum-Hattuşaş; Anadolu’da büyük bir krallık kurmuş olan Hititlerin başkenti. Dünyanın en eski açıkhava tapınağı Yazılıkaya’da Hitit tanrıları görülüp Kapadokya’ya geçiliyor. Burada Kavaklıdere, Kocabağ ve Turasan  şarapları ile Dimrit ve Emir üzümleri ön planda. Tarihi yerler geziliyor. Çünkü, kiliselerden tutun, yeraltı şehirlerindeki yaşama ya da evlerin içindeki şırahanelere kadar üzüm ve şaraba ait Kapadokya’da görülecek çok şey var. Tabii bu arada, yöreye özgü mutfağı olan restoranlarda yemek yenilip, şarap tadımlarına devam ediliyor.
Peribacası D.: Programın Kapadokya’daki bölümünde bir de seminer var değil mi?
Murat Ö.:
Evet. Murat Yankı tarafından, görsel materyaller eşliğinde, şarabı anlatan 90 dakikalık bir seminer veriliyor. Katılımcıların soruları da yanıtlanıyor. Turun son gününde şarapla beraber yemek tekrar devreye giriyor. Market alışverişleri yapıldıktan sonra tandırlı mutfağı bulunan bir kaya mekana gidilip, orada yemek yapılıyor. Tandır çorbası, kurutulmuş etli kurufasulye, testi kebabı, aside tatlısı ve Türk çayı gibi bize özgü tatlar yemek kursunun ana menüsünü oluşturuyor. Testi kebabını menüye almamızın en büyük nedeni, Kapadokya’daki testi, çanak ve çömlek yapımının da ön plana çıkarılmak istenmesi. Bize bırakılmış önemli bir miras bu. Hititlerden bu yana devam eden çömlekçilik ve şarap kültürü günümüzde de önemini koruyor.
Peribacası D.: Katılımcılar Kapadokya’da ne tür otellerde konaklıyor?
Murat Ö.:
Seçkin oteller kullanılıyor. Kendi otelimiz olan Göreme House da dahil olmak üzere bölgenin butik otellerini kullanıyoruz. Kapadokya’ya gelmiş yabancı konuklara yıldızlı otel seçeneği vermiyoruz; sadece ekonomik programlar talep eden Türk gruplara sunuyoruz.
Peribacası D.: Ürgüp bağbozumu festivali sırasında da etkinlik yapıyor musunuz?
Murat Ö.:
Elbette, Ürgüp Belediyesi tarafından her yılın eylül ayında düzenlenen festival kapsamında mutlaka bir etkinlik planlanıyor. Son festivalde, Kapadokya Rotary Kulübü adına bir program yaptık. Peribacalarının önünde, üzümleri çok güzel bir bağ bulduk. Dünyada böyle başka bir bağ yok. 85 kişi katıldı, herkes kendi kasasını, üzümünü taşıdı.
Ayrıntılı bilgi:
www.propertravel.com , www.vinotolia.com, www.goremehouse.com
Tel: 0384-341 65 20

Y. Murat Özgüç: 1966 Alanya doğumlu. 1985 yılında Akdeniz Üniversitesi M.Y.O Turizm İşletme bölümünden mezun oldu. 1985-1993 yılları arasında yurt içinde Akdeniz çanağında ve yurtdışında çeşitli çok yıldızlı otellerin önbüro, satış ve pazarlama bölümlerinde yöneticilik yaptı. 1993’ten 1995’e kadar Ege'de uluslararası bir yat charter firmasında yöneticiliğin ardından 1995-2000 yılları arasında Kalkan'da butik otellerde genel müdürlük ve seyahat acentası ortaklığı yaptı. 2001’de özel bir projede danışmanlık görevi için Kapadokya'ya yerleşti. Bölgenin ilk sıcak hava balonu firmasında eşi Pınar Soyata Özgüç ile yöneticilik yaptı. 1998 yılından bu yana da uluslararası bir deluxe otel tavsiye kitabı olan Conde Nast Johansens Recommended Hotels&Spas Europe&The Mediterranean'ın Türkiye ve Yunanistan temsilciliğini yürütüyor. 2004 yılında Propertravel Seyahat Danışmanlığı firmasını, 2006 başında da "Travel Atelier" isimli butik seyahat acentasını kuran Özgüç'ler, aynı zamanda Göreme'de bulunan "Göreme House" otelinin de işletmeciliğini yapıyorlar.

Not: Bu yazı Peribacası Kapadokya Kültür ve Tanıtım Dergisi’nin Nisan 2007 sayısında yayınlanmıştır. Derginin telif hakları ile korunmaktadır. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.
www.cappadociaexplorer.com

 

Okunma Sayısı Okunma Sayısı: 3633 Eklenme Tarihi Tarih: 2009-08-07

Nevşehir Hava Durumu
Seçimi Hatırla
İl Seç
İstatistik
Toplam : 65310112 ziyaretçi
Bugün : 2380 ziyaretçi
Dün : 47513 ziyaretçi
S. Yükleme Süresi : 0.38 sn

toplu mail


Copyright 2009 - Tüm hakları saklıdır. Sitemizdeki tüm fotoğraf, yazı, doküman ve düşünce ürünleri 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunmaktadır. Kaynak gösterilerek dahi kopyalanamaz. Aksine davrananlar hakkında avukatımız aracılığı ile hukuki takibat yapılacaktır.
 

cappadocia@cappadociaexplorer.com