English
Men
Kapadokya Rehberi
Peribacası Dergisi
Peribacası Kapadokya Yayınları
Kapadokya Firmaları
Kapadokya Fotoğrafları
Kapadokya Fotoğrafçıları
Kapadokya Haritaları
Kapadokya Karikatürleri
Kapadokya ve Sanat
Kapadokya Yazıları
Kapadokya Yayın Arşivi
Kapadokya Efemera Arşivi
Kapadokya Video-Film Arşivi
Sosyal Medya Adreslerimiz
Sivil Toplum Kuruluşları
Önemli Telefonlar ve Linkler
Site Güncellemeleri
Firma Arama
Şehir
İlçe-Belde
Hizmet Alanı
Firma
Anket

Sanat ve müzik festivalleri Kapadokya'ya olan ilginin artmasını sağlıyor mu?
       
Evet.
Hayır.
Mail List
Yeni Kayıt
Şifremi Unuttum

KAPADOKYA MESLEK YÜKSEK OKULU-KMYO

KAPADOKYA MESLEK YÜKSEK OKULU-KMYO

KAPADOKYA'DA ZAMAN VE KMYO

Yazan: Erkin Çam
Ağustos 2008

Kapadokya’yı veya Kapadokya’nın bir kısmını anlatmaya çalışmak büyük bir cesaret ister aslında, binlerce yıldır kendisi için yazılmış olanların verdiği mağrurlukla dikilir karşınıza bu topraklar. Yıllarca gelip geçen, konup göçen uygarlıkların durağı ve vazgeçilmez sevgilisi olmuştur; bazıları için bir sığınak, bazıları için bereket kaynağı, ama hep vatan. Kendisine methiyeler düzülmesine alışıktır onun için Kapadokya, bin farklı biçimde anlatılmaya da. Zamanında söylenen sözler uygarlıktan uygarlığa geçmiş, nesilden nesle aktarılmış ve sonunda Kapadokya’nın sıfatı haline gelmiştir; zamansız derler Kapadokya için örneğin. Milyonlarca yılda oluşan eşsiz coğrafyasıyla bizim zamanı algılayış biçimimizi dahi değiştirme kudretine sahiptir. Hem coğrafyası hem de mimarisiyle zamanı gözümüzün önünden çekip almayı başarır, insanlara farklı bir huzur verir.
Ama bu zamansızlık, bu huzur, arkasında zaman fakiri, günün 24 saatiyle yetinmeyenleri de saklar bazen. Büyük hedeflerle yola çıkan, söylenmektense elini taşın altına sokmayı göze alan insanlar da vardır. 2000 yılında görülen bir hayali önce bir vakfa, sonrasında da bir meslek yüksekokuluna dönüştürenler. Tüm güzelliğine rağmen dışarı göç veren, ekonomik terimlerle ifade edilirse genç nüfusunu ‘nitelikli iş gücü’ haline getirmekte yetersiz kalan Kapadokya’da bu gidişe bir dur demek, hem dalgayı tersine çevirmek hem de tüm Türkiye’ye örnek bir okul kurmak için yola çıkanlardan bahsediyorum. Buralı olmadığı halde gönlünü ve emeğini bu topraklara verenlerden; Alev Alatlı’dan, Murat Şengül’den, Ömer Faruk Berksan’dan ve İlke Eğitim ve Sağlık Vakfı’nın diğer kurucularından, destekçilerinden.

Bir ‘imece projesi’: KMYO
Kapadokya Meslek Yüksekokulu (Kapadokya MYO), Nevşehir’in Ürgüp İlçesi’ne bağlı Mustafapaşa Beldesi’nde yerleşik özel bir yükseköğretim kurumudur. 2005’de İlke Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından kurulan Kapadokya MYO, Nevşehir Valiliği’nin başkanlığında bir bilim heyeti tarafından hazırlanan Kapadokya Kalkınma Planı doğrultusunda yapılanmıştır. Kapadokya Meslek Yüksekokulu’nu kuruluşundaki vizyon, yükseköğrenimin sivil toplum örgütleri, yerel idareler, sanayi ve ticaret odaları, işletme ve endüstri kuruluşlarının ortak çabaları olması gerektiğini savunmakta, diğer bir deyişle, bir tür ‘imece’yi işaret etmektedir. Kapadokya MYO işte böyle bir imece projesidir.
Bu düşünceler doğrultusunda Kapadokya MYO kurucuları, Nevşehir, Mustafapaşa, Avanos, Ürgüp ve Gülşehir yerel ve mülki yönetimleriyle işbirliği yaparak, gerek belediyeler gerekse Kültür-Turizm ve Maliye Bakanlıklarından tahsis, hibe veya kiralama suretiyle devralınan Selçuklu, Osmanlı ve diğer tarihi taş binalarda eğitim yapmaya başlamışlardır. Kapadokya MYO, halen Mustafapaşa (eski Sinasos) beldesindeki Mehmet Şakir Paşa Medresesi adıyla bilinen Selçuklu tarzı binayı, 1892 yapımı Osmanlı Konağı’nı, Cansever ve Kibele Konaklarını ve eklentilerini, Ürgüp’te Güzelgöz Evi’ni, Avanos’ta 1892 yapımı Hacı Nuri Bey Konağı’nı eğitim amacıyla bölgeye kazandırmış bulunmaktadır. Şu anda Kapadokya MYO aşağıdaki programlara öğrenci kabul etmektedir:

İktisadi ve İdari Programlar: Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği, Turizm Rehberliği, Turizm ve Otel İşletmeciliği, Atçılık İşletmeciliği, bankacılık ve Sigortacılık
Teknik Programlar: Aşçılık, Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama, El Sanatları, Şarap Üretim Teknolojisi ve Bağcılık, At Antrenörlüğü, Organik Tarım, Restorasyon

Kapadokya MYO’nun hedeflediği ara-kademe elemanı eğitimi uluslararası kalitede eleman yetiştirmeye yöneliktir. Bu hedef doğrultusunda, okulumuzda sunulan her programın Türkiye’nin sanayi, ticaret ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren saygın birer ‘know-how mentoru’ bulunmaktadır. Bu mentorlar, öğrencinin eğitimiyle ‘gerçek dünya’ birlikteliğini sağlamakta, Kapadokya MYO’da uygulanan müfredatı meslek-içi eğitimi aratmayacak şekilde iş dünyasının gereksinimlerine uyarlamakta yardımcı olmaktadırlar. Bu sistemle, Kapadokya MYO’da ülkemizde uzun yıllardır özlemi çekilen yükseköğretim-sanayi-ticaret işbirliği fiiliyata geçirilmiş olmaktadır.
Büyükşehirler dışında kurulmuş olan tek vakıf yükseköğretim kurumu olan okulumuz, dezavantaj gibi duran bu konumunu, öğrenim ve eğitimde yoğun odaklanma sağlayarak avantaja dönüştürmüş, aralarında Garanti Bireysel Emeklilik, Denizbank, Unilever Food Solutions, Electrolux Türkiye gibi saygın global kuruluşlarla eğitimde işbirliğine girmiştir.
Uluslararası kalitede ara-eleman eğitiminin olmazsa olmazlarından birisinin de yurtdışı eğitim kuruluşlarının yakından izlenmesi olduğu açıktır. Bu çerçevede, küreselleşmenin sunduğu imkânları ve eğilimleri değerlendiren Kapadokya MYO’nun orta vadeli hedeflerinden bir diğeri de Kapadokya’yı uluslararası akademik çalışmaların cazibe merkezi haline getirmektir. Bu amaçla, okulumuz, Rusya Federasyonunun Moskova ve St. Petersburg’la birlikte en önemli üç üniversitesinden birisi olan 1804 kuruluşlu Kazan Devlet Üniversitesi, Kazan Humaniter Pedagoji Üniversitesi, Moskova Turizm Akademisi, Ukrayna Bilimler Akademisi ile işbirliği anlaşmaları imzalamış, önümüzdeki yıldan itibaren Erasmus programı kapsamında öğrenci ve öğretim elemanı değişimine başlamak üzere ‘Extended Charter’ almıştır. Öğrencilerine birçok meslek yüksekokulunun aksine haftada 8 saat zorunlu İngilizce dersi veren okulumuz ayrıca seçmeli Fransızca, Rusça ve Japonca dersleri ile bölgenin ihtiyaç duyduğu ciddi bir dil eğitimini de sağlamaktadır.
Kapadokya MYO’nun bölge üzerindeki olumlu etkisi, yerleşkemizin bulunduğu bin sekiz yüz nüfuslu Mustafapaşa (Sinasos) kasabasında kuruluşunun hemen ilk gününden itibaren kendisini göstermeye başlamıştır. Ürgüp'ün 5 km güneyinde, kültür mirasına sahip bir belde olan Mustafapaşa’da Kapadokya MYO’nun kurulması doğrudan istihdam sağlamış, öğrencilerimizin konaklama ihtiyacı pansiyonculuğun gelişmesini, mevcut yatak kapasitesinin kışın da kullanılabilmesini temin etmiş, esnaf çeşitliliğini, var olanların iyileştirilmesini ve yerel yönetimin gelirlerinin artmasını sağlamıştır. Organik Tarım programının destekçisi Museum Otel ile birlikte hazırlanan Organik Tarım Uygulama Bahçesi, okulun atçılıkla ilgili uygulamalı eğitimlerini gerçekleştirmek üzere inşa edilen açık ve kapalı maneji gibi tesisler okula olduğu kadar bölgeye de önemli katkılar sağlayacaktır. Kapadokya MYO’nun bir diğer katkısı, okulumuz tesislerinde yapılan sinema, tiyatro gösterimi, konferanslar gibi her türlü etkinliğin kasaba halkına, misafirlerine ve dileyen turistlere açık olması nedeniyle oluşan kültürel hareketliliktir. Bölgede düzenlenen Fabrikartgrup Çağdaş Sanatlar Festivali ve Avanos Uygulamalı Seramik Sempozyumu gibi uluslararası organizasyonların ana sponsoru haline gelen Kapadokya MYO, bölgedeki kültürel etkinliklere de damgasını vurmuştur.

Madalyalı aşçı adayları
Haziran 2007’de ilk mezunlarını veren Kapadokya MYO, hem mezunlarının hem de öğrencilerinin istihdam edilmesiyle de yakından ilgilidir. Zorunlu stajlar ve mezuniyet sonrasında iş sağlama konularında adeta profesyonel bir insan kaynakları şirketi gibi çalışmakta, veri tabanını sürekli güncelleyerek ilgili sektörlerin taleplerini karşılamaktadır.
Kuruluşundan bu yana geçen kısa süre içinde önemli başarılara imza atan Kapadokya MYO’nun ne kadar iddialı olduğunu açıklamaya tek bir örnek bile yeter: Daha ilk yılında ulusal bir yarışmada bir altın bir de gümüş madalya kazanan Aşçılık programı öğrencileri, bu yıl çıtayı daha yükseğe taşıdı. Biri yerel, ikisi ulusal üç yarışmada 6 madalya ve bir jüri özel ödülü kazandılar; madalyalardan dördünü öğrencilerle değil sektör profesyonelleriyle yarışarak kazandıklarını söylersek bu madalyaların okul ve bölge için önemi daha iyi anlaşılır sanırım.
“Gün 24 saat ve bize yetmiyor” diyen Yüksekokul Mütevelli Heyeti Başkanı Alev Alatlı’nın Kapadokya’nın zaman algısında yarattığı dalgaların etkilerini sanırım kısa zaman içinde hep birlikte göreceğiz.

Not: Bu yazı Peribacası Kapadokya Kültür ve Tanıtım Dergisi’nin Ağustos 2008 sayısında yayınlanmıştır. Derginin telif hakları ile korunmaktadır. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.
www.cappadociaexplorer.com

Okunma Sayısı Okunma Sayısı: 6774 Eklenme Tarihi Tarih: 2009-06-23

Nevşehir Hava Durumu
Seçimi Hatırla
İl Seç
İstatistik
Toplam : 77773594 ziyaretçi
Bugün : 12534 ziyaretçi
Dün : 30330 ziyaretçi
S. Yükleme Süresi : 0.47 sn

toplu mail


Copyright 2009 - Tüm hakları saklıdır. Sitemizdeki tüm fotoğraf, yazı, doküman ve düşünce ürünleri 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunmaktadır. Kaynak gösterilerek dahi kopyalanamaz. Aksine davrananlar hakkında avukatımız aracılığı ile hukuki takibat yapılacaktır.
 

cappadocia@cappadociaexplorer.com