English
Men
Kapadokya Rehberi
Peribacası Dergisi
Peribacası Kapadokya Yayınları
Kapadokya Firmaları
Kapadokya Fotoğrafları
Kapadokya Fotoğrafçıları
Kapadokya Haritaları
Kapadokya Karikatürleri
Kapadokya ve Sanat
Kapadokya Yazıları
Kapadokya Yayın Arşivi
Kapadokya Efemera Arşivi
Kapadokya Video-Film Arşivi
Sosyal Medya Adreslerimiz
Sivil Toplum Kuruluşları
Önemli Telefonlar ve Linkler
Site Güncellemeleri
Belge ve Fotoğraflarda Kapadokya
Firma Arama
Şehir
İlçe-Belde
Hizmet Alanı
Firma
Anket

Sanat ve müzik festivalleri Kapadokya'ya olan ilginin artmasını sağlıyor mu?
       
Evet.
Hayır.
Mail List
Yeni Kayıt
Şifremi Unuttum
    Belge ve Fotoğraflarda Kapadokya  G.Eric Matson&John David Whiting Fotoğraf Koleksiyonundan Seçmeler-1935-1  

Belge ve Fotoğraflarda Kapadokya ana başlığı altında, "G. Eric Matson&Edith Yantiss Matson Fotoğraf Koleksiyonundan Seçmeler-1935" alt başlığında yer alan Amerikan Kolonisi ve Matsonlar hakkındaki bilgi ve fotoğraflara ek olarak bu başlıkta asıl büyük arşivin ilk bölümünü inceleyeceğiz. Şimdi, John David Whiting (1882-1951) ile G. Eric Matson (1888-1977) tarafından National Geographic için Ekim-Kasım 1935'de Kapadokya'da çekilmiş fotoğraflara ve John David Whiting'e yakından bakalım...

Anne ve babası Kudüs'teki Amerikan Kolonisi'nin (1881-1934) kurucularından olan John David Whiting, koloni içinde Kudüs'te doğan ilk bebektir. Arapça öğrenerek büyüyen John David, 14 yaşındayken koloninin fotoğraf bölümünde çalışmaya başlar. Gençliğinden itibaren Kudüs'e gelen Amerikalı ve Avrupalı akademisyen, amatör fotoğrafçı ve arkeologlara rehberlik yapar ve kimileriyle uzun seyahatlere çıkar. Bedevi geleneklerine ilgi duyduğundan Bedevi kabile başkanlarının çadırlarını ziyaret eder, törenlerine katılarak kültürlerini keşfeder. John David'in koloni tarafından Kudüs'te kurulan "entegre" okulda birlikte okuduğu Arap arkadaşlarından bazıları Kudüs ve Filistin'de lider olmuştur.

Amerikan Kolonisi'nin kurucuları olan ve başkanlığını da yapan Spafford'ların kızı Grace ile 1909'da evlenir. Yaşadığı toprakları iyi tanıyan, tarım ve ticaret konularında uzmanlaşan John David, 1908-1915 yılları arasında Kudüs'te Amerikan konsolos yardımcılığı yapar. Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı Hilal-i Ahmer Cemiyeti ve Amerikan Kolonisi hemşireleriyle birlikte gönüllü olarak yaralı askerlere yardım eder.  Ayrıca, savaşın sonlarında müttefik devletlerin istihbarat birimlerine hizmet verir. Koloninin fotoğraf bölümünden G. Eric Matson ile birçok projede birlikte çalışır ve National Geographic için 1913-1940 yılları arasında on farklı metin yazar. Matson Fotoğraf Servisi'nin önemli bir üyesi olan John David, 1948'de Amerikan Kolonisi yerleşimine giren başıboş bir kurşunla bacağından vurulur ve bu yara 1951'de ölümüne yol açar.

John David Whiting&G. Eric Matson Fotoğraf Koleksiyonu adıyla Library of Congress'de paylaşıma açılmış olan 182 Kapadokya fotoğrafı bulunuyor.

Arşivden seçme fotoğrafların ikinci bölümüne "G.Eric Matson&John David Whiting Fotoğraf Koleksiyonundan Seçmeler-1935-2" alt başlığından ulaşabilirsiniz.

Kapadokya | Cappadocia | Göreme | Ürgüp | Göreme Açık Hava Müzesi | Uçhisar 

G. Eric Matson | John David Whiting | AmerikanKolonisi | Fotoğraf

Nevşehir Hava Durumu
Seçimi Hatırla
İl Seç
İstatistik
Toplam : 89966504 ziyaretçi
Bugün : 61513 ziyaretçi
Dün : 148598 ziyaretçi
S. Yükleme Süresi : 0.22 sn

toplu mail


Copyright 2009 - Tüm hakları saklıdır. Sitemizdeki tüm fotoğraf, yazı, doküman ve düşünce ürünleri 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunmaktadır. Kaynak gösterilerek dahi kopyalanamaz. Aksine davrananlar hakkında avukatımız aracılığı ile hukuki takibat yapılacaktır.
 

cappadocia@cappadociaexplorer.com