English
Men
Kapadokya Rehberi
Peribacası Dergisi
Peribacası Kapadokya Yayınları
Kapadokya Firmaları
Kapadokya Fotoğrafları
Kapadokya Fotoğrafçıları
Kapadokya Haritaları
Kapadokya Karikatürleri
Kapadokya ve Sanat
Kapadokya Yazıları
Kapadokya Yayın Arşivi
Kapadokya Efemera Arşivi
Kapadokya Video-Film Arşivi
Sosyal Medya Adreslerimiz
Sivil Toplum Kuruluşları
Önemli Telefonlar ve Linkler
Site Güncellemeleri
Belge ve Fotoğraflarda Kapadokya
Firma Arama
Şehir
İlçe-Belde
Hizmet Alanı
Firma
Anket

Sanat ve müzik festivalleri Kapadokya'ya olan ilginin artmasını sağlıyor mu?
       
Evet.
Hayır.
Mail List
Yeni Kayıt
Şifremi Unuttum
    Belge ve Fotoğraflarda Kapadokya  G.Eric Matson&Edith Yantiss Matson Fotoğraf Koleksiyonundan Seçmeler-1935  

National Geographic Society için G. Eric Matson ile John David Whiting tarafından 1935 yılının ekim ve kasım aylarında Kapadokya'da çekilmiş fotoğrafları bölgenin eski fotoğraflarıyla ilgiliyseniz mutlaka görmüşsünüzdür. Çoğunlukla kaynak belirtmeden ya da nadiren Matson ve Whiting adlarıyla paylaşılan fotoğraflara emek veren bir üçüncü kişinin, Edith Yantiss Matson'un ismi hiç geçmez. Öyleyse buyrun işin aslını öğrenmeye...

G. Eric Matson ve John D. Whiting, Kudüs'teki Amerikan Kolonisi'nin (1881-1934) üyeleriydi. Amerikan Kolonisi, Amerika Birleşik Devletleri ile İsveç'ten göç ederek Kudüs'e yerleşenlerin oluşturduğu bağımsız bir Hıristiyan mezhebiydi. Yaklaşık 100 üyesi bulunan koloni üyeleri, İsa Mesih'in milenyumda ikinci kez geleceğine inanıyor ve başlangıçta komünal bir hayat yaşıyorlardı. Din ve milliyet ayrımı gözetmeksizin Kudüs halkına hizmet veren koloni üyeleri, özellikle fakirleri destekliyor, hastalara bakıyor, okul ve aşevleri kuruyor, hayırseverlikle kurtuluşlarını sağlamayı umuyorlardı. Koloniyi yaşatmak ve hedeflerini gerçekleştirmek amacıyla çeşitli işler yapan üyeler, 1900'lü yılların başından itibaren turizm ticareti de yapmaya başladılar. Gezginler için pansiyon işletmeciliği (bu pansiyon günümüzde Amerikan Kolonisi Oteli olarak varlığını sürdürüyor), hediyelik eşya üretimi ve fotoğraf çekip satmak bu ticaretin kapsamındaydı. Koloni fotoğrafçılarının, 1898 yılında Alman Kayzeri ve Prusya Kralı II. Wilhelm ile eşinin Kudüs'e yaptıkları ziyaret sırasında çektikleri fotoğraflara gösterilen ilgi ve satıştan elde edilen gelir fotoğraf çalışmalarının artmasındaki en önemli ateşleyici olmuştu.

G. Eric Matson (1888-1977), 1896 yılında İsveç'ten ailesiyle birlikte koloniye gelenler arasındadır. Çocuk yaşta fotoğraf departmanına ait karanlık odada çıraklığa başlar. Daha sonra fotoğraf çekmeye de başlayan Eric, 1924 yılında karanlık odanın bir diğer çalışanı olan Edith Yantiss (1889-1966) ile evlenir. Fotoğrafları yağlı boya ile renklendirme, 3D resimler oluşturmak için teknik fotoğraf çalışmaları yapmak, kızılötesi fotoğrafçılık ve hava fotoğrafları gibi yenilikçi tekniklerde başarılı çalışmalara birlikte imza atarlar.

Eric ve Edith, koloninin 1934'de dağılmasının ardından fotoğraf bölümünü devralarak "Matson Fotoğraf Servisi" adı altında, günümüzde Ürdün, Lübnan, Suriye, Irak, İsrail, Filistin ve Türkiye toprakları olan alanda fotoğraf çalışmalarını sürdürürler. Matsonlar, 1946 yılında Arap-Yahudi çatışmasının keskinleşmesi üzerine bölgeyi son kez fotoğraflayarak ABD'ye göçerler. Birlikte kurup yürüttükleri Matson Fotoğraf Servisi ise, 1950'lerin sonlarına kadar bölgede fotoğrafçı çalıştırarak hizmet vermeye devam eder. Eric, eşi Edith'in 1966 yılındaki ölümünün ardından 22.000'den fazla negatifi Library of Congress'e bağışlar; ancak ölünceye dek çalışmayı sürdürür. G. Eric Matson & Edith Matson Fotoğraf Koleksiyonu adıyla Library of Congress'de paylaşıma açılmış olan 27 Kapadokya  fotoğrafı bulunuyor.

Kapadokya | Cappadocia | Göreme | Ürgüp | Ortahisar | Avanos | Zelve | Kayseri | Talas | İncesu

G. Eric Matson | Edith Yantiss Matson | Amerikan Kolonisi | Fotoğraf | Koleksiyon

Nevşehir Hava Durumu
Seçimi Hatırla
İl Seç
İstatistik
Toplam : 89966521 ziyaretçi
Bugün : 61530 ziyaretçi
Dün : 148598 ziyaretçi
S. Yükleme Süresi : 0.2 sn

toplu mail


Copyright 2009 - Tüm hakları saklıdır. Sitemizdeki tüm fotoğraf, yazı, doküman ve düşünce ürünleri 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunmaktadır. Kaynak gösterilerek dahi kopyalanamaz. Aksine davrananlar hakkında avukatımız aracılığı ile hukuki takibat yapılacaktır.
 

cappadocia@cappadociaexplorer.com