English
Men
Kapadokya Rehberi
Peribacası Dergisi
Peribacası Kapadokya Yayınları
Kapadokya Firmaları
Kapadokya Fotoğrafları
Kapadokya Fotoğrafçıları
Kapadokya Haritaları
Kapadokya Karikatürleri
Kapadokya ve Sanat
Kapadokya Yazıları
Kapadokya Yayın Arşivi
Kapadokya Efemera Arşivi
Kapadokya Video-Film Arşivi
Sosyal Medya Adreslerimiz
Sivil Toplum Kuruluşları
Önemli Telefonlar ve Linkler
Site Güncellemeleri
Firma Arama
Şehir
İlçe-Belde
Hizmet Alanı
Firma
Anket

Sanat ve müzik festivalleri Kapadokya'ya olan ilginin artmasını sağlıyor mu?
       
Evet.
Hayır.
Mail List
Yeni Kayıt
Şifremi Unuttum

Prof. Dr. Özcan Yeniçeri’nin Uçhisar’daki inşaatlarla ilgili soru önergesi cevaplandı

Prof. Dr. Özcan Yeniçeri’nin Uçhisar’daki inşaatlarla ilgili soru önergesi cevaplandı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Ankara Milletvekili Prof. Dr. Özcan Yeniçeri’nin, Uçhisar’da geçici olarak durdurulan Arinna Lodge ve CCR Hotels inşaatları ile ilgili olarak 23 Ocak 2013’te TBMM Başkanlığı’na sunduğu yazılı soru önergesi “gecikmeli” olarak cevaplandı. Cevapta, Arinna Lodge’a ait parsellerden 11699 numaralı parselin 1. Derece Doğal ve Arkeolojik sit alanında kaldığı ve bu alanda hiçbir yapılanmaya izin verilmediği; 491 numaralı parselde yapılan inşaatın ise Uçhisar Koruma Amaçlı İmar Planı doğrultusunda Koruma Kurulu tarafından onaylandığı belirtildi. Bakan Ömer Çelik imzalı yazıda, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından henüz onaylanmayan Uçhisar Koruma Amaçlı İmar Planı’na atıfta bulunuluyor ve CCR Hotels inşaatlarıyla ilgili bilgi verilmiyor.

 

MHP Ankara Milletvekili Prof. Dr. Özcan Yeniçeri, yazılı soru önergesinde Kültür ve Turizm Bakanı’na şu soruları sormuştu:

 

“UNESCO tarafından doğal ve kültürel miras listesine alınan Kapadokya bölgesinin doğa, siluet ve tarihi dokusu hızla tahrip edilmektedir. Bundan hareketle;

 

1) Yakın zamanda bakanlığınızın girişimiyle Uçhisar Kalesi çevresinde yapımı durdurulan otellere ve benzeri projelere Koruma Kurulu nasıl izin vermektedir?

 

2) Bu otellerden Arinna adlı otelin bir parselinin doğal sit alanı içinde yer aldığı doğru mudur?”

 

Cevabın tam metni

Yeniçeri’nin sorularını 15 Mart 2013 tarihli ve 68501140-610/53173 sayılı bir yazıyla “gecikmeli” olarak cevaplayan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, şu ifadelere yer verdi:

 

“Cevap 1:  Söz konusu inşaat, Uçhisar beldesi Tekeli Mahallesi, 6 pafta, 491 parselde olup, Nevşehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 12/11/1999 tarihli ve 1123 sayılı kararı ile belirlenen Kentsel Sit alanında kalmaktadır. Bu alanla ilgili olarak Uçhisar Beldiye Başkanlığı’nca Koruma Amaçlı İmar Planı hazırlatılmış olup, plan Koruma Kurulu’nun 21/07/2011 tarihli ve 3055 sayılı kararı ile uygun bulunmuştur. Dolayısı ile Koruma Amaçlı İmar Planı ve plan koşulları doğrultusunda 491 parsele ilişkin proje onaylatılmıştır.

 

Cevap 2: Söz konusu otel Uçhisar beldesi, 491 parselde yer almakta ve kentsel sit alanında imar planı dışındadır. Adı geçen otele ait 11699 parsel 1. Derece Doğal ve Arkeolojik sit alanında kaldığından 11699 parselde hiçbir yapılanmaya izin verilmemiştir.”

Okunma Sayısı Okunma Sayısı: 29160 Eklenme Tarihi Tarih: 2013-04-03

Önergeye verilen cevap yazısının 1. sayfası
Önergeye verilen cevap yazısının 1. sayfası
Önergeye verilen cevap yazısının 2. sayfası
Önergeye verilen cevap yazısının 2. sayfası


Nevşehir Hava Durumu
Seçimi Hatırla
İl Seç
İstatistik
Toplam : 52767642 ziyaretçi
Bugün : 18579 ziyaretçi
Dün : 29621 ziyaretçi
S. Yükleme Süresi : 0.47 sn

toplu mail


Copyright 2009 - Tüm hakları saklıdır. Sitemizdeki tüm fotoğraf, yazı, doküman ve düşünce ürünleri 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunmaktadır. Kaynak gösterilerek dahi kopyalanamaz. Aksine davrananlar hakkında avukatımız aracılığı ile hukuki takibat yapılacaktır.
 

cappadocia@cappadociaexplorer.com