English
Men
Kapadokya Rehberi
Peribacası Dergisi
Peribacası Kapadokya Yayınları
Kapadokya Firmaları
Kapadokya Fotoğrafları
Kapadokya Fotoğrafçıları
Kapadokya Haritaları
Kapadokya Karikatürleri
Kapadokya ve Sanat
Kapadokya Yazıları
Kapadokya Yayın Arşivi
Kapadokya Efemera Arşivi
Kapadokya Video-Film Arşivi
Sosyal Medya Adreslerimiz
Sivil Toplum Kuruluşları
Önemli Telefonlar ve Linkler
Site Güncellemeleri
Firma Arama
Şehir
İlçe-Belde
Hizmet Alanı
Firma
Anket

Sanat ve müzik festivalleri Kapadokya'ya olan ilginin artmasını sağlıyor mu?
       
Evet.
Hayır.
Mail List
Yeni Kayıt
Şifremi Unuttum

Kapadokya’ya zarar veren inşaatlar protesto edildi

Kapadokya’ya zarar veren inşaatlar protesto edildi

Son yıllarda artan ve Kapadokya’nın doğal, tarihi, kültürel dokusuna zarar veren inşaatlar, 16 Kasım 2012 Cuma günü düzenlenen bir eylemle protesto edildi. Eylemi, Kapadokya Rehberler Derneği (KARED), ÇEKÜL Ürgüp Temsilciliği, TÜRSAB Bölgesel Yürütme Kurulu, Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (KAPTİD), Göreme Turizm Geliştirme Kooperatifi (GÖR-KOOP) ile Göreme Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği’nden gelen temsilcilerin yanı sıra, Uçhisar beldesindeki bazı mahallelerin muhtarları ile bölgede yaşayanlardan oluşan yaklaşık 200 kişilik bir grup gerçekleştirdi. Grup, saat 13:00’te Nevşehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu önüne, üzerinde “Kapadokyamıza dokunmayın” yazan siyah çelenk bırakarak bir basın açıklaması yaptı. Protesto, Uçhisar Tekelli Mahallesi’nde yapımı süren otel inşaatı ile yakındaki bir başka inşaatın önünde devam etti.

Protestoya katılanlar, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde 1985 yılından bu yana yer alan, doğal, tarihi ve kültürel özellikleriyle dünyada tek olan Kapadokya’nın kendine özgü dokusunu bozan inşaatlara izin veren Nevşehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na, yerel yönetimlere ve İl Kültür Turizm Müdürlüğü’ne tepkilerini dile getirdiler. Üzerinde “Tarihi kimliğimize saygı duyulmasını istiyoruz” yazan bir pankart açan protestocular adına konuşma yapan KARED Yönetim Kurulu Üyesi Aslan Özcan, “Uçhisar’da peribacaları arasında yapılan otel inşaatları kağıt üzerinde yasal görünüyor. Fakat böylesine çirkin, dokuyu bozan projelerin nasıl kabul edildiğini anlamakta güçlük çekiyoruz. Bu konuyu önümüzdeki günlerde yasal mercilere de taşıyacağız. Aynı zamanda bu inşaatların durdurulması için bir de imza kampanyası başlattık” dedi.
GÖR-KOOP Başkanı Mustafa Durmaz ise Göreme Açık Hava Müzesi’nin girişindeki satış yerlerinin önündeki alanı turistleri çamurdan kurtarmak amacıyla taş döşettikleri için 8 ay cezaevinde yattığını vurgulayarak şunları söyledi:
“Değil 8 ay, 8 yıl kalsak da yine bu bölgenin insanıyız. Kapadokya bölgesinde yüzlerce insan evine bahçe duvarı yapmak, basit onarımlar gibi suçlardan hapis yattı. Biz doğaya bu şekilde zarar vermedik. Eğer bölgede bir korumacılık varsa bu herkes için geçerli olsun. Ben koruma kurulunu ‘korumama’ kurulu olarak değerlendiriyorum. Birilerinin peribacalarının yanına ucubeler yapması Kapadokya’yı yok oluşa doğru götürüyor. Kurulda yer alan İstanbul’dan, Ankara’dan birkaç hocamızın kağıt üzerinde aldığı kararlarla Kapadokya korunamaz. Bölge insanlarını da içlerine katmaları gerekiyor. Bölgeyi bilmeyen yatırımcılarla, görevlilerle Kapadokya korunamaz.”
Ardından, Uçhisar Tekelli Mahallesi’nde yapımı devam eden ve protestonun simgesi haline gelen otel inşaatı ile bir başka otel inşaatının önünde toplanan grubun içinde yer alan yabancı uyruklu vatandaşlar ise, turistlerin Kapadokya’ya tarihi, doğal ve kültürel özellikleri için geldiklerini söyleyerek günümüzdeki yapılaşmadan dolayı üzüntü duyduklarını ve bölgenin korunması gerektiğini vurguladılar.

Kapadokya tarihinde bir dönüm noktası
Farklı siyasi görüşten insanları bir araya getiren ve Kapadokya tarihinde bir dönüm noktası olarak tanımlanan protesto gösterisi yerel ve ulusal basın ile sosyal medyada da yer aldı. Göreme Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği’nden Ziya Daşdeler buna dikkat çekerek, bu hareketi herhangi bir siyasi görüşü temsilen değil, bölgede yaşayan ve Kapadokya’yı seven insanlar olarak başlattıklarını söyledi. 

Kapadokya’nın geleceği için imza kampanyası başlatıldı
Öte yandan, internette “Kapadokya’nın geleceği için imza” kampanyası başlatıldı. Kampanya metninde Kapadokya’ya zarar veren yapılaşmalara dikkat çekilerek, şu ifadelerle imza çağrısında bulunuldu:
“Kapadokya’da yaşıyor ya da yaşamıyor olabilirsiniz. Hatta Kapadokya’yı hiç görmemiş de olabilirsiniz. Eğer yaşadığınız dünyaya duyarlıysanız, çocuklarınıza ve bizlerden sonraki nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakabilmek istiyorsanız, Kapadokya’nın geleceği için bir imza vererek çabamıza destek olabilirsiniz.”

SİZ DE AŞAĞIDAKİ BAĞLANTIDAN İMZA KAMPANYASINA KATILABİLİRSİNİZ:

http://www.change.org/tr/kampanyalar/kapadokya-nın-geleceği-için-bir-imza

Fotoğraflar: İsmet Öztürk

Okunma Sayısı Okunma Sayısı: 36831 Eklenme Tarihi Tarih: 2012-11-18
Nevşehir Hava Durumu
Seçimi Hatırla
İl Seç
İstatistik
Toplam : 52767514 ziyaretçi
Bugün : 18451 ziyaretçi
Dün : 29621 ziyaretçi
S. Yükleme Süresi : 0.38 sn

toplu mail


Copyright 2009 - Tüm hakları saklıdır. Sitemizdeki tüm fotoğraf, yazı, doküman ve düşünce ürünleri 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunmaktadır. Kaynak gösterilerek dahi kopyalanamaz. Aksine davrananlar hakkında avukatımız aracılığı ile hukuki takibat yapılacaktır.
 

cappadocia@cappadociaexplorer.com