English
Men
Kapadokya Rehberi
Peribacası Dergisi
Peribacası Kapadokya Yayınları
Kapadokya Firmaları
Kapadokya Fotoğrafları
Kapadokya Fotoğrafçıları
Kapadokya Haritaları
Kapadokya Karikatürleri
Kapadokya ve Sanat
Kapadokya Yazıları
Kapadokya Yayın Arşivi
Kapadokya Efemera Arşivi
Kapadokya Video-Film Arşivi
Sosyal Medya Adreslerimiz
Sivil Toplum Kuruluşları
Önemli Telefonlar ve Linkler
Site Güncellemeleri
Firma Arama
Şehir
İlçe-Belde
Hizmet Alanı
Firma
Anket

Sanat ve müzik festivalleri Kapadokya'ya olan ilginin artmasını sağlıyor mu?
       
Evet.
Hayır.
Mail List
Yeni Kayıt
Şifremi Unuttum

Ankara Mimarlar Odası’ndan “Nevşehir’i tahrip eden belediye başkanı görevden alınsın” talebi

Ankara Mimarlar Odası’ndan “Nevşehir’i tahrip eden belediye başkanı görevden alınsın” talebi

Nevşehir Kalesi ve çevresinde kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında yıkılan tescilli evler ve ortaya çıkarılan tarihi yerleşimle ilgili olarak yapılan ‘temizlik’ çalışmaları nedeniyle tüm ilgili taraflar hakkında suç duyurusunda bulunan TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi adına açıklama yapan Başkan Tezcan Karakuş Candan, “Nevşehir Belediye Başkanı’nın UNESCO Dünya Mirası Nevşehir’e yaptığı tahribattan dolayı görevden alınmasını talep edeceğiz” dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nde 02 Mart 2016 Çarşamba günü yapılan basın toplantısına, Başkan  Tezcan Karakuş Candan, 2. Başkan Ali Atakan, sekreter üye Gökhan Yıldırım, yönetim kurulu üyeleri Namık Kemal Kaya, Muteber Osmanpaşaoğlu ve Burcu Ateş katıldı.

“Bu mücadelenin peşini bırakmayacağız”

Başkan Candan şunları söyledi:

“Nevşehir Kalesi’nin talan edildiği, belediye başkanının bu süreçte sorumluluğu olduğunu dile getirmiştik. Kültürel mirasın tahribi ve bir dönemin izlerinin silinmesine ilişkin sıkıntılı bir durum var. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na durumu ilettik, Koruma Kurulu’ndan bilgi istedik. Nevşehir ile ilgili yapılan tahribatı tespit etmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı Teftiş Kurulu’na yazı yazdık. Kültür Bakanlığı Teftiş Kurulu bizlere gönderdiği yazıda ‘söylediğiniz iddiaları somut bilgi ve belgeleri ile gönderirseniz gereğini yerine getiririz’ dedi. Somut belgelerin hepsi ortada; Nevşehir ilindeki tescilli kültür varlıklarının yerlerinde yeller esiyor. Bu tescilli kültür varlıklarının fotoğraflarını da bakanlığa göndereceğiz. Ayrıca İçişleri Bakanlığı’na da dosyanın bir örneğini göndereceğiz. Nevşehir Belediye Başkanı’nın UNESCO Dünya Mirası Nevşehir’e yaptığı tahribattan dolayı görevden alınmasını talep edeceğiz. İş makineleri ile girip burada temizlik yapıyorum diye yeraltı şehirlerini darmaduman edemezsin. Oradaki kültür varlıkları sadece bizlere değil, tüm dünyaya ait. Dünyaya örnek olsun diye bu mücadelenin peşini bırakmayacağız.”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Namık Kemal Kaya ise Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Kapadokya’ya sahip çıkması gerektiğini vurgulayarak tepkisini şöyle dile getirdi:

“Kültür ve Turizm Bakanlığı somut delil istiyor. Bakanlık ile yerel yönetimler arasında bizler aracı değiliz; böyle bir misyonumuz yok. Bu bölge zaten Kültür Bakanlığı’nın sahip çıkması gereken bir bölge.  Elbette somut belgeleri ileteceğiz ama Kültür Bakanlığı’na burada önemli bir sorumluluğu olduğunu hatırlatmak lazım. Nevşehir Belediye Başkanı’na soruyoruz: ‘Bu kültür varlıkları, yapıları nerede?’ Belediye başkanının temizledik dedikleri bu yapılar olabilir mi?”

 

Bilgi ve fotoğraf: Mimarlar Odası Ankara Şubesi

Okunma Sayısı Okunma Sayısı: 32282 Eklenme Tarihi Tarih: 2016-03-03

Nevşehir Hava Durumu
Seçimi Hatırla
İl Seç
İstatistik
Toplam : 65473849 ziyaretçi
Bugün : 43306 ziyaretçi
Dün : 42881 ziyaretçi
S. Yükleme Süresi : 0.43 sn

toplu mail


Copyright 2009 - Tüm hakları saklıdır. Sitemizdeki tüm fotoğraf, yazı, doküman ve düşünce ürünleri 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunmaktadır. Kaynak gösterilerek dahi kopyalanamaz. Aksine davrananlar hakkında avukatımız aracılığı ile hukuki takibat yapılacaktır.
 

cappadocia@cappadociaexplorer.com