English
Men
Kapadokya Rehberi
Peribacası Dergisi
Peribacası Kapadokya Yayınları
Kapadokya Firmaları
Kapadokya Fotoğrafları
Kapadokya Fotoğrafçıları
Kapadokya Haritaları
Kapadokya Karikatürleri
Kapadokya ve Sanat
Kapadokya Yazıları
Kapadokya Yayın Arşivi
Kapadokya Efemera Arşivi
Kapadokya Video-Film Arşivi
Sosyal Medya Adreslerimiz
Sivil Toplum Kuruluşları
Önemli Telefonlar ve Linkler
Site Güncellemeleri
Firma Arama
Şehir
İlçe-Belde
Hizmet Alanı
Firma
Anket

Sanat ve müzik festivalleri Kapadokya'ya olan ilginin artmasını sağlıyor mu?
       
Evet.
Hayır.
Mail List
Yeni Kayıt
Şifremi Unuttum

CCR Hotels ve Arinna Lodge inşaatları bilirkişi heyeti tarafından incelendi

CCR Hotels ve Arinna Lodge inşaatları bilirkişi heyeti tarafından incelendi

Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından, Uçhisar’daki “Arinna Sustainable Luxury Lodge” ile CCR Hotels inşaatları için Nevşehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Bölge Müdürlüğü ile Uçhisar Belediyesi’ne karşı açılan davalarda, Kayseri 2. İdare Mahkemesi tarafından atanan bilirkişi heyeti 16 Temmuz 2013 günü incelemelerde bulundu. Kayseri 2. İdare Mahkemesi hakiminin başkanlığında her iki inşaatta yapılan incelemede, Mimarlar Odası Ankara Şubesi avukatı, Arinna Lodge’un mimarı Atilla Yücel, projede yer alan diğer mimar ve mühendisler, avukatlar, ÇEKÜL bölge temsilcisi Mustafa Kaya, Nevşehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Bölge Müdürü Mevlüt Coşkun, Nevşehir Kültür ve Turizm Müdürü Velettin Birsöz ile her iki firmanın temsilcileri hazır bulundu. Uçhisar Belediyesi’nin avukatı ise mazeret bildirerek incelemeye katılmadı. İnceleme sonrasında bilirkişi tarafından bir rapor hazırlanarak mahkemeye sunulacak. 

 

Kayseri 2. İdare Mahkemesi tarafından atanan bilirkişi heyeti şu isimlerden oluşuyor:

- Prof. Dr. Tamer Gök; Mersin Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı

- Doç. Dr. İpek Durukan; Mersin Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Ana Bilim Dalı

- Dr. Burak Belge; Mersin Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı

 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, geçtiğimiz mart ayında Nevşehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Bölge Müdürlüğü’ne bu otellerin yapımına onay verdiği için; Uçhisar Belediyesi’ne ise Arinna Lodge inşaatının yapımına verdiği ruhsatın iptali talebiyle dava açmıştı.

 

Mahkeme sürecine nasıl gelindi?

Arinna Otel ve CCR Hotels inşaatlarına karşı Kasım 2012’de sosyal medyada başlayan tepki büyüyerek yaklaşık 200 kişinin katıldığı bir protesto gösterisine dönüşmüş; Nevşehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu binası önünde ve inşaatların yapıldığı alanda 16 Kasım 2012 günü yapılan protesto gösterisi Kapadokya tarihine bir ilk olarak geçmişti.

Kapadokyalı sivil toplum kuruluşlarının biraraya gelerek ‘Kapadokya Çevre Platformu’ adıyla yürüttüğü bu mücadelede ikinci adım change.org sitesinde bir imza kampanyası açılması oldu. Kampanyaya destek verenlerin sayısı 18 Temmuz 2013’te 14 bini geçti. Yazılı ve görsel basın tarafından da takip edilen konu kimi gazetelerin manşetlerine, ana haber bültenlerine kadar taşındı.

Kapadokya Çevre Platformu’nun Nevşehir Valiliği’ne verdiği dilekçeler sonrasında önce Arinna Lodge inşaatı, ardından CCR Hotels’in inşaatları geçici olarak durduruldu. Ardından, Kültür ve Turizm Bakanlığı Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nden gelen bir ekip Arinna Lodge’un inşaatında incelemelerde bulundu. Platform, bununla yetinmeyerek 04 Aralık 2012 günü Kültür ve Turizm Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı’na da bir dilekçe gönderdi.  Platform, verdiği dilekçede, Arinna Lodge ile CCR Hotels inşaat projelerinin, Nevşehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Bölge Müdürlüğü’nce hukuk dışı bir biçimde onaylanıp-onaylanmadığı, dolayısıyla bu projelere dayanılarak yürütülen inşaatların yasal olup-olmadığı konusunda, teftiş kurulundan görevlendirilecek müfettişlerin bölgeye gelerek araştırma yapması talebinde bulundu.

Kapadokya Çevre Platformu’na bir destek de TBMM’den geldi. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Ankara Milletvekili Prof. Dr. Özcan Yeniçeri, Uçhisar’da geçici olarak durdurulan Arinna Lodge ve CCR Hotels inşaatları ile ilgili olarak TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi sundu. 23 Ocak 2013 tarihli ve 17016 sayılı önergede, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan, Uçhisar’daki söz konusu projelere ve benzeri projelere Koruma Kurulu’nun nasıl izin verdiğinin açıklanması talep ediliyordu.

Yazılı soru önergesine “gecikmeli” olarak gelen cevapta, Arinna Lodge’a ait parsellerden 11699 numaralı parselin 1. Derece Doğal ve Arkeolojik sit alanında kaldığı ve bu alanda hiçbir yapılanmaya izin verilmediği; 491 numaralı parselde yapılan inşaatın ise Uçhisar Koruma Amaçlı İmar Planı doğrultusunda Koruma Kurulu tarafından onaylandığı belirtildi. Bakan Ömer Çelik imzalı yazıda, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından henüz onaylanmayan Uçhisar Koruma Amaçlı İmar Planı’na atıfta bulunuluyor ve CCR Hotels inşaatlarıyla ilgili bilgi verilmiyordu.

Ardından, Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Çevre Hukuku Derneği bölgeye gelerek incelemelerde bulundular. İncelemeler sonucunda da davalar açıldı. Ayrıca, Kapadokya’da hizmet veren bazı STK’ların Aralık 2012’de konu ile ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı’na yazdıkları dilekçe sonucunda bakanlık, geçtiğimiz şubat ayında bir teftiş heyeti gönderdi. Yaklaşık üç ay boyunca incelemelerde bulunan heyetin, teftiş raporunu yazma çalışmalarına başladığı öğrenildi.

Nevşehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Bölge Müdürlüğü ise Mayıs 2013’te, CCR inşaatı için proje dışına çıkan uygulamaların kaldırılarak inşaatın onaylı projeye uygun hale getirilmesine, bu uygulamaları yapan ve yaptıranlar hakkında yasal soruşturma açılmasına; Arinna Lodge inşaatının ise devamına karar vermişti.

Okunma Sayısı Okunma Sayısı: 37624 Eklenme Tarihi Tarih: 2013-07-18

Arinna Lodge inşaatı
Arinna Lodge inşaatı
Arinna Lodge inşaatı
Arinna Lodge inşaatı
CCR Hotels inşaatı
CCR Hotels inşaatı


Nevşehir Hava Durumu
Seçimi Hatırla
İl Seç
İstatistik
Toplam : 52767246 ziyaretçi
Bugün : 18183 ziyaretçi
Dün : 29621 ziyaretçi
S. Yükleme Süresi : 2.25 sn

toplu mail


Copyright 2009 - Tüm hakları saklıdır. Sitemizdeki tüm fotoğraf, yazı, doküman ve düşünce ürünleri 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunmaktadır. Kaynak gösterilerek dahi kopyalanamaz. Aksine davrananlar hakkında avukatımız aracılığı ile hukuki takibat yapılacaktır.
 

cappadocia@cappadociaexplorer.com