English
Men
Kapadokya Rehberi
Peribacası Dergisi
Peribacası Kapadokya Yayınları
Kapadokya Firmaları
Kapadokya Fotoğrafları
Kapadokya Fotoğrafçıları
Kapadokya Haritaları
Kapadokya Karikatürleri
Kapadokya ve Sanat
Kapadokya Yazıları
Kapadokya Yayın Arşivi
Kapadokya Efemera Arşivi
Kapadokya Video-Film Arşivi
Sosyal Medya Adreslerimiz
Sivil Toplum Kuruluşları
Önemli Telefonlar ve Linkler
Site Güncellemeleri
Belge ve Fotoğraflarda Kapadokya
Firma Arama
Şehir
İlçe-Belde
Hizmet Alanı
Firma
Anket

Sanat ve müzik festivalleri Kapadokya'ya olan ilginin artmasını sağlıyor mu?
       
Evet.
Hayır.
Mail List
Yeni Kayıt
Şifremi Unuttum
Firma Hizmet Alan :   Organik tarım   

KAPADOKYA'NIN ORGANİK TARIM FİRMALARI
Yazan: Ayça Olcaytu İşçen
Ocak 2010/Ankara

Dünyada 1930'larda İngiltere'de kontrollü olarak başlayan organik tarım Türkiye'ye ancak 1980'lerin başında geldi. İlk kez Ege Bölgesi'nde başlayan uygulamalar zaman içinde arttı. 2007 yılı verilerine göre Türkiye'de yaklaşık 93 bin hektarlık alanda organik tarım yapılıyor. 1 Aralık 2004 tarihinde çıkan 5262 sayılı 'Organik Tarım Kanunu' ile yasal bir çerçeveye oturtulan çalışmalar, Tarım Bakanlığı'nın öncülüğünde, çoğunluğu İzmir'de olan kontrol ve sertifikasyon kuruluşlarının denetiminde yürütülüyor. Bir ürünün organik ürün olarak satılabilmesi için bu kuruluşlardan biri tarafından onaylanmış olması ve ambalajında 'Organik Tarım-Türkiye Cumhuriyeti' yazılı logonun bulunması gerekiyor.

Organik tarımın Kapadokya için önemi
Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden olan Kapadokya'da organik tarım çalışmaları oldukça yeni. Bölgede 1994'de başlayan girişimler, butik tarz hizmet veren kaya otellerin çoğalmasıyla 2000'li yıllarda hızlandı. Kapadokya'nın çok özel doğasını, tarihini ve kültürünü tanımak amacıyla bölgeye gelenler, konaklamak için de bölgeye özgü kaya ve kemerli mekanları tercih etmeye başladı. Böylesine 'doğal' bir ortamda sunulacak ürünlerin de doğal olması kaçınılmazdı. Restoranlar da bu gelişime uyarak kullandıkları sebze ve meyveleri yetiştirmeye başladılar. Kapadokya'yı tüm özellikleriyle keşfetmek için gelen bilinçli gezginlerin gün geçtikçe çoğalması bu konudaki talepleri ciddi şekilde arttırdı. Böylece, Kapadokya'nın bereketli topraklarında yetişen organik ürünler bölgedeki bazı otel ve restoranlarda sunulmaya başlandı. Artık ayak sesleri duyulmaya başlanan ekoturizmin gelecekte Kapadokya'nın trendlerinden biri olacağı kuşkusuz.


Not: Bu yazı “Kapadokya Yaşam ve Gezi Rehberi-2010” kitabında yayınlanmıştır. Kitabın telif hakları ile korunmaktadır. Hiçbir şekilde kopyalanamaz. www.cappadociaexplorer.com


:: KAPOR
Nevşehir Hava Durumu
Seçimi Hatırla
İl Seç
İstatistik
Toplam : 90212495 ziyaretçi
Bugün : 56240 ziyaretçi
Dün : 59220 ziyaretçi
S. Yükleme Süresi : 0.15 sn
DVZ   ALI SATI

USD :
EUR :
YEN :

toplu mail


Copyright 2009 - Tüm hakları saklıdır. Sitemizdeki tüm fotoğraf, yazı, doküman ve düşünce ürünleri 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunmaktadır. Kaynak gösterilerek dahi kopyalanamaz. Aksine davrananlar hakkında avukatımız aracılığı ile hukuki takibat yapılacaktır.
 

cappadocia@cappadociaexplorer.com