English
Men
Kapadokya Rehberi
Peribacası Dergisi
Peribacası Kapadokya Yayınları
Kapadokya Firmaları
Kapadokya Fotoğrafları
Kapadokya Fotoğrafçıları
Kapadokya Haritaları
Kapadokya Karikatürleri
Kapadokya ve Sanat
Kapadokya Yazıları
Kapadokya Yayın Arşivi
Kapadokya Efemera Arşivi
Kapadokya Video-Film Arşivi
Sosyal Medya Adreslerimiz
Sivil Toplum Kuruluşları
Önemli Telefonlar ve Linkler
Site Güncellemeleri
Belge ve Fotoğraflarda Kapadokya
Firma Arama
Şehir
İlçe-Belde
Hizmet Alanı
Firma
Anket

Sanat ve müzik festivalleri Kapadokya'ya olan ilginin artmasını sağlıyor mu?
       
Evet.
Hayır.
Mail List
Yeni Kayıt
Şifremi Unuttum
Firma Hizmet Alan :   Kültür merkezi   

KAPADOKYA’DA GÖSTERİ VE KÜLTÜR MERKEZLERİ

Yazan: Ayça Olcaytu İşçen 

Ocak 2010/Ankara

 

Gün boyunca Kapadokya vadilerinde, müzelerinde gezdiniz, arkasından lezzetli bir yemek de yediniz, şimdi sizi kim tutar? Kapadokya’nın gecelerini keşfetme konusunda seçenek çok, ama kültürden vazgeçmem, gece de burayı yaşamaya devam etmeliyim diyenlerdenseniz sema ayini izlemeye gidebilirsiniz. İçinde biraz da eğlence olmalı diyorsanız o zaman buyurun Türk gecesine!

  

“Gel, ne olursan ol yine gel”

 1207-1273 yılları arasında yaşamış olan  Mevlana Celaleddin-i Rumi, tüm dünyada sevginin, barışın, kardeşliğin ve hoşgörünün sembolü. Tanrı ve Tanrı’nın yarattıklarına karşı sınırsız bir aşkı öğütleyen Mevlana, insanı dil, din ve ırk ayrımı yapmaksızın kucaklar. Öylesine sağlamdır ki bu kucaklayış, felsefesini içtenlikle dile getirdiği Mesnevi adlı eseri yüzyıllardır tüm dünyada okunuyor. Dünya var oldukça da yüzyıllar, binyıllar ötesinden bizlere seslenmeye devam edecek gibi görünüyor; “gel, ne olursan ol yine gel”. 

Sema ayinini ise Mevlana’nın öğretisinin, Mevlevilik’in sembolik bir dışavurumu olarak özetleyebiliriz. Semazenlerin kollarını çapraz bağlaması, Tanrı’nın birliğini sembolize eder. Semazenin sağ elinin yukarıya, sol elinin ise yere dönük olması, Tanrı’dan alınan ihsanı, halka vermeyi simgeler. Sağdan sola doğru, kalbin etrafında dönmesi, tüm insanları ve yaratılmışları, kalbinin tümüyle, sevgi ve aşkla kucaklayışını anlatır. Sema ayini, her biri ayrı anlamlar içeren 7 bölüm halinde yapılır.

  

Anadolu halkının kültür zenginliği

Anadolu halkı asırlar boyunca duygu, düşünce ve yaşantılarını türkülere de döktü, hikayeler, masallarla da anlattı, halk oyunlarına da konu yaptı. Kapadokya’da düzenlenen Türk geceleri bu kültür zenginliğini daha çok halk oyunlarıyla hissettirmeye çalışıyor. Gecede pek çok yöre resmi geçit yapıyor; hareketli halaylarıyla ünlü Gaziantep, kemençenin ritmiyle adeta denizin hırçın dalgalarını anlatan Karadeniz, zeybeğiyle Batı ve Orta Anadolu ve daha niceleri... Düğün ve kına gecelerinin vazgeçilmez oyunu çiftetelliyi ve  adı neredeyse Türklerle özdeşleşmiş olan oryantal dansı da unutmamak lazım. Halkoyunu ekibi bu çeşitliliği sergilerken masanız Kapadokya mutfağına özgü yemeklerle ve içkiyle donatılıyor. Türk gecesi düzenleyen firmaların bazıları programa sema ayinini de ekliyor.


Not: Bu yazı “Kapadokya Yaşam ve Gezi Rehberi-2010” kitabında yayınlanmıştır. Kitabın telif hakları ile korunmaktadır. Hiçbir şekilde kopyalanamaz. www.cappadociaexplorer.com


Kayt Bulunamad
Nevşehir Hava Durumu
Seçimi Hatırla
İl Seç
İstatistik
Toplam : 90212515 ziyaretçi
Bugün : 56260 ziyaretçi
Dün : 59220 ziyaretçi
S. Yükleme Süresi : 0.12 sn
DVZ   ALI SATI

USD :
EUR :
YEN :

toplu mail


Copyright 2009 - Tüm hakları saklıdır. Sitemizdeki tüm fotoğraf, yazı, doküman ve düşünce ürünleri 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunmaktadır. Kaynak gösterilerek dahi kopyalanamaz. Aksine davrananlar hakkında avukatımız aracılığı ile hukuki takibat yapılacaktır.
 

cappadocia@cappadociaexplorer.com