English
Men
Kapadokya Rehberi
Peribacası Dergisi
Peribacası Kapadokya Yayınları
Kapadokya Firmaları
Kapadokya Fotoğrafları
Kapadokya Fotoğrafçıları
Kapadokya Haritaları
Kapadokya Karikatürleri
Kapadokya ve Sanat
Kapadokya Yazıları
Kapadokya Yayın Arşivi
Kapadokya Efemera Arşivi
Kapadokya Video-Film Arşivi
Sosyal Medya Adreslerimiz
Sivil Toplum Kuruluşları
Önemli Telefonlar ve Linkler
Site Güncellemeleri
Belge ve Fotoğraflarda Kapadokya
Firma Arama
Şehir
İlçe-Belde
Hizmet Alanı
Firma
Anket

Sanat ve müzik festivalleri Kapadokya'ya olan ilginin artmasını sağlıyor mu?
       
Evet.
Hayır.
Mail List
Yeni Kayıt
Şifremi Unuttum
Firma Hizmet Alan :   Doğa aktiviteleri   

KAPADOKYA’NIN DOĞA SPORLARI FİRMALARI

Yazan: Ayça Olcaytu İşçen
Ocak 2010/Ankara

Kapadokya coğrafi konumu, özgün doğası, tarihi ve kültürel zenginlikleri sayesinde kısa zamanda ülkemizin önemli doğa sporları merkezlerinden biri haline geldi. Bölgede adı artık Kapadokya ile anılır hale gelen balon turları ve dağ bisikleti oldukça öne çıkmış durumda. Bunların yanı sıra, atlı safari, trekking, dağcılık, abseiling, kampçılık, karavan kampçılığı, ATV safari, jeep safari, motokros, rafting, kayak, tur kayağı, snowboard, hedikli yürüyüş ve ülkemiz için bir ilk olan cross golf de Kapadokya’da yapılıyor. Bölgede bu etkinlikleri organize eden profesyonel firmalar ve turizm acentaları mevcut. Firmaları bu bölümde, acentaları ise ‘Turizm Acentaları’ bölümümüzde görebilirsiniz.

Balon turları

Ülkemizde turizm amaçlı yapılan balon turlarının en gelişmiş olduğu merkez Kapadokya. Kapadokya’da 1989 yılından bu yana hızla gelişen balon turları, 1997’de 1. Dünya Hava Oyunları’nın Kapadokya’da organize edilmesinin ardından yeni bir ivme kazandı. Günümüzde, sayıları her yıl artan balon firmaları sizlere unutamayacağınız bir görsel şölen sunabilmek için adeta yarışıyorlar. Bölgedeki eşsiz doğal güzellikleri kuşbakışı olarak havadan izleyebilmenin keyfine doyum olmadığını söyleyebiliriz.

Balon turu düzenleyen firmalar servis araçlarıyla müşterilerini sabahın erken saatlerinde otellerinden alıyorlar. Balonların şişirilmesini takiben uçuşa başlanıyor. Süresi 45 dakikadan 1.5 saate kadar değişebilen uçuş sonrasında şampanyalı bir kutlama yapılıyor ve katılımcılar otellerine bırakılıyor.

Dağ bisikleti
Kapadokya’da öne çıkan bir etkinlik türü de dağ bisikleti. Kapadokya gezileriniz sırasında yollarda, vadilerde, peribacaları arasında dağ bisikleti ile dolaşanları gördüğünüzde sakın şaşırmayın. Dağ bisikletinin bölgedeki geçmişi oldukça eskilere dayanıyor. Dağ bisikleti ile 1989’da tanışan bölgede ilk yarışlar 2000 yılında Ürgüp’te düzenlendi. 2001 yılından itibaren resmi kategoriye dahil edilen yarışlar sonraki yıllarda gelenekselleşerek günümüze kadar devam etti. Kapadokya, 2007 yılında Avrupa Dağ Bisikleti Şampiyonası’na da ev sahipliği yaptı. Göreme’de gerçekleştirilen şampiyona, dağ bisikletinde bu ölçekte bir organizasyonun Türkiye’de ilk kez yapılması nedeniyle Türk bisiklet tarihinde önemli bir yere sahip.

Trekking
Kapadokya’daki en yaygın etkinlik türünün vadi yürüyüşleri olduğunu söyleyebiliriz. Kalınlığı yer yer 100 metreyi bulan lav katmanları arasında derelerin oyduğu vadiler, trekking sevenlere sunulmuş birer armağan gibidir. Gizli kiliseleri, güvercinlikleri, çeşit çeşit meyve ağaçları, birbirinden ilginç kelebekleri, kuş türleri ve eşsiz doğal güzellikleri ile Kapadokya’da çok sayıda trekking parkuru vardır. Her gün yüzlerce yürüyüşçüyü ağırlayan bu vadileri deneyimli rehberler eşliğinde yürümenizi öneririz.

Kapadokya’da atlı safari

Eğer at binmekten hoşlanıyorsanız ya da mutlaka denemem lazım diyorsanız, Pers dilinde adının ‘güzel atlar ülkesi’ olduğu kabul edilen Kapadokya size inanılmaz güzellikteki doğasını açıyor. Ruhunuzu dinlendirmek için bundan daha güzel bir etkinlik olamaz. Atlı safari yapabilmek için at sahibi ya da iyi bir binici olmanız gerekmiyor. Hayatında hiç at binmemiş kişiler, bir-iki saatlik bir eğitimden sonra atlı safari turu için hazır hale gelebiliyor. At ve insanın doğa ile uyumlu bir şekilde gezinti yapmasına dayanan atlı safaride at koşturulmuyor, yürüyüş şeklinde dolaşılıyor. Etkinlikler genellikle 2-3 saatlik turlar ya da günlük turlar şeklinde organize ediliyor. Ancak deneyimli binicilerin katıldığı çadır ya da otel konaklamalı üç veya yedi günlük turlar da bulunuyor.

Cross Golf
İndigo Group bünyesindeki Cross Golf Cappadocia firması tarafından 2008 yılında bölgeye kazandırılan cross golf, Türkiye’de ilk kez sahip olduğu benzersiz doğası sayesinde Kapadokya’da oynanmaya başladı.
Doğada hiçbir kalıcı düzenleme yapmayı gerektirmeyen, klasik golfe göre daha taktiğe dayalı ve eğlenceli olan bu oyun, babası sayılan klasik golften kuşkusuz çok şey alıyor. Karşılıklı saygı, nezaket ve görgü bunların başında geliyor. En büyük farklılık ise mekanda. Tamamen doğal bir ortamda oynanan cross golf’te korumacı yaklaşım önem kazanıyor. Oyun sırasında doğal ortamdaki canlılara ve oluşumlara zarar vermemek ana esas oluyor.


Not: Bu yazı “Kapadokya Yaşam ve Gezi Rehberi-2010” kitabında yayınlanmıştır. Kitabın telif hakları ile korunmaktadır. Hiçbir şekilde kopyalanamaz. www.cappadociaexplorer.com


:: Kirkit Horse Riding Center
Nevşehir Hava Durumu
Seçimi Hatırla
İl Seç
İstatistik
Toplam : 89965503 ziyaretçi
Bugün : 60512 ziyaretçi
Dün : 148598 ziyaretçi
S. Yükleme Süresi : 0.12 sn
DVZ   ALI SATI

USD :
EUR :
YEN :

toplu mail


Copyright 2009 - Tüm hakları saklıdır. Sitemizdeki tüm fotoğraf, yazı, doküman ve düşünce ürünleri 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunmaktadır. Kaynak gösterilerek dahi kopyalanamaz. Aksine davrananlar hakkında avukatımız aracılığı ile hukuki takibat yapılacaktır.
 

cappadocia@cappadociaexplorer.com