English
Men
Kapadokya Rehberi
Peribacası Dergisi
Peribacası Kapadokya Yayınları
Kapadokya Firmaları
Kapadokya Fotoğrafları
Kapadokya Fotoğrafçıları
Kapadokya Haritaları
Kapadokya Karikatürleri
Kapadokya ve Sanat
Kapadokya Yazıları
Kapadokya Yayın Arşivi
Kapadokya Efemera Arşivi
Kapadokya Video-Film Arşivi
Sosyal Medya Adreslerimiz
Sivil Toplum Kuruluşları
Önemli Telefonlar ve Linkler
Site Güncellemeleri
Belge ve Fotoğraflarda Kapadokya
Firma Arama
Şehir
İlçe-Belde
Hizmet Alanı
Firma
Anket

Sanat ve müzik festivalleri Kapadokya'ya olan ilginin artmasını sağlıyor mu?
       
Evet.
Hayır.
Mail List
Yeni Kayıt
Şifremi Unuttum
Firma Hizmet Alan :   Antikacı   

KAPADOKYA’NIN ANTİKACILARI
Yazan: Ayça Olcaytu İşçen
Ocak 2010/Ankara


Tarihi, hatta sanatsal değere sahip, nadir bulunan eşyalar olarak tanımlanan antikalar, ait oldukları kültürü yansıtma işlevini görürler. Antikacılar da peşine düştükleri antikalar aracılığıyla kültürün izini sürenlerdir. Antikacı olmak zor iştir; okumak, araştırmak ve ilgili olmak gerekir. Kimi zaman önünüze geliveren, kimi zaman da aylar, yıllar boyu peşinden koştuğunuz bir antikaya kimliğini yeniden kazandırmak hiç kolay değildir. Ne zaman, nerede, kimler tarafından kullanıldığı ve onu değerli kılan özelliklerinin keşfi uzmanlık ister. Hele Kapadokya gibi zengin geçmişe sahip, farklı kültürlerin birarada yaşadığı bir bölgede antikacı olmak bir maceraya atılmaktan farksızdır. Bölgeye özgü antikaları toplamak, onlara kimliklerini vermek ve gerektiğinde aslına uygun bir şekilde onarmak ancak gönülden severek yapılabilecek bir iştir.  

Geçmiş zaman olur ki… 
Kapadokya’ya özgü antikalar arasında halılar, kilimler ve bunların dokunmasında kullanılmış araçlar, kilitler, anahtarlar, çeyiz sandıkları, ahşap kapılar, kapı tokmakları, ahşap tavan göbekleri ve dolap kapakları, cam lambalar, para keseleri, süs eşyaları, takılar ve nakışlı örtüler dikkati çeker. Kendini Kapadokya kültürüne adamış antikacılarda çok etkileyici örneklerini görebileceğiniz bu antikalar, bölge insanının yaşantısını hissetmenize ve tarih aracılığıyla bugünü anlamlandırmanıza yardımcı olacaktır. Örneğin, kilitlerin büyüklükleri, süslemeleri bize ne tür mesajlar veriyor, niye ahşap tavan göbekleri çok süslü yapılmış ya da sandıklarda servi ağacı ve sesli kilit sistemi kullanılmış? Siz merak edip sordukça antikacı artan bir keyifle, küçük hikayelerle süsleyerek anlatacaktır.

Dinledikçe, Kapadokya’yı daha iyi tanımaya başlayacağınızdan, tanıdıkça da ilginizin çoğalacağından emin olabilirsiniz. İster kilit, ister sandık, kapı ya da para kesesi olsun, artık örneklerini sadece antikacılarda görebildiğimiz bu değerleri korumak ve bizden sonraki kuşaklara aktarmak hepimizin görevi. 

Bölgeyi gerçekten tanımak amacındaysanız, Kapadokya’da zengin çeşitte ve iyi örnekler sunabilen antikacı dükkanlarını gezmeyi ihmal etmeyin lütfen; onlar sizin gibi ilgili insanlar için hizmet veriyorlar.

Not: Bu yazı “Kapadokya Yaşam ve Gezi Rehberi-2010” kitabında yayınlanmıştır. Kitabın telif hakları ile korunmaktadır. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.

www.cappadociaexplorer.com


Kayt Bulunamad
Nevşehir Hava Durumu
Seçimi Hatırla
İl Seç
İstatistik
Toplam : 89965515 ziyaretçi
Bugün : 60524 ziyaretçi
Dün : 148598 ziyaretçi
S. Yükleme Süresi : 0.12 sn
DVZ   ALI SATI

USD :
EUR :
YEN :

toplu mail


Copyright 2009 - Tüm hakları saklıdır. Sitemizdeki tüm fotoğraf, yazı, doküman ve düşünce ürünleri 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunmaktadır. Kaynak gösterilerek dahi kopyalanamaz. Aksine davrananlar hakkında avukatımız aracılığı ile hukuki takibat yapılacaktır.
 

cappadocia@cappadociaexplorer.com